Ignác Antonín Hrdina: Proč hrabě Špork seděl ve vězení pro dlužníky?
autor: JUDr. et Bc. Jaromír Tauchen publikováno: 11.11.2013
KEY Publishing a The European Society for History of Law, Ostrava 2011, 341 stran, 370 Kč.
Před nedávnem vyšla kniha s názvem „Proč hrabě Špork seděl ve vězení pro dlužníky?“, která představuje jednu z neblahých kapitol historie české raně novověké advokacie. Její autor prof. JUDr. Ignác Antonín Hrdina, DrSc., O.Praem., katolický kněz, kanovník Královské kanonie premonstrátů na Strahově, profesor na katedře právních dějin PF ZČU v Plzni a na katedře pastorálních oborů a právních věd Teologické fakulty UK, navazuje na svou předcházející knihu „Kacířský proces s hrabětem F. A. Šporkem v právně-historickém a teologickém kontextu“[1](recenzována v Bulletinu advokacie č. 7-8/2012). V této knize zmapoval jednu dosud v odborné literatuře nepopsanou kapitolu života hraběte Františka Antonína Šporka (1662-1738), který náležel k jedněm z nejznámějších českých šlechticů období baroka. Tuto kapitolu představovala obžaloba F. A. Šporka z kacířství, která byla důsledkem Šporkovy kritiky praxe v katolické církvi, jakož i jeho určité sympatie k protestanskému náboženství, což bylo v tehdejší době tvrdě trestáno. Hrdina tak rekonstruoval kacířský proces s představitelem šlechty, který byl v českých zemích poměrně ojedinělý.
V recenzované knize však již nejde o kacířství, nýbrž o palmární spor jednoho z nejbohatších šlechticů českého království F. A. Šporka a advokáta Václava Xavera Neumanna z Puchholzu. Neumann náležel mezi nejvýznamnější pražské a vůbec české „přísežné advokáty“, zároveň byl však šestkrát rektorem Karlo-Ferdinandovy univerzity a patnáctkrát děkanem právnické fakulty. Stejně jako dnes byl výkon advokacie i tehdy slučitelný s univerzitní dráhou. Neumann byl odborníkem na směnečné a procesní právo, čehož také ve svém sporu se Šporkem využil. Hraběte F. A. Šporka by bylo dnes možno označit za „kverulanta“ či „věčného sudiče“ pro nespočet soudních sporů, které vedl. V mnoha z nich zastupoval Šporkovu protistranu právě advokát Neumann, avšak ve dvou soudních sporech stál Neumann proti Šporkovi jako protistrana sám. Autor se v recenzované publikaci věnuje civilnímu sporu ze směnky, za kterou F. A. Špork musel nuceně pobývat třináct týdnů v dlužnickém vězení.
V první kapitole Antonín Ignác Hrdina představuje stručně obě procesní strany směnečného sporu, tedy Šporka i Neumanna, přičemž si čtenář udělá obrázek o soudních sporech, které tehdy hrabě Špork vedl, jakož i o právnickém umění advokáta Neumanna.
Druhá kapitola s názvem „směnečné právo Šporkovy doby“ mírně vybočuje z líčeného příběhu, avšak pro pochopení podstaty předmětného sporu, spočívajícího právě v neproplacení směnky, je zcela nepostradatelná, neboť čtenáře seznamuje se základy tehdy platného směnečného práva.
Začátek následující kapitoly je věnován krátkému exkurzu do fungování advokacie v 18. století. Její těžiště však spočívá v pojednání o jádru sporu, tedy o neproplacené směnce na 5000 zlatých, kterou F. A. Špork vystavil Neumannovi za budoucí poskytnuté právní služby, aniž by si přitom uvědomil, jak riskantním instrumentem směnka je. Špork však s činností svého advokáta spokojen nebyl, neboť ten měl jednat ve prospěch protistrany a porušit tak jedno ze základních pravidel advokátní etiky. Za předražené právní služby odmítl Špork směnku zaplatit, což mělo za následek protestaci směnky a následné podání směnečné žaloby proti Šporkovi.
Ve čtvrté a páté kapitole se čtenář seznámí s exkurzem do řízení před purkrabským soudem v pobělohorském období i s projednáním Šporkova případu. Autor zde podrobně popisuje procesní úkony účastníků řízení, jakož i vlastní rozsudek purkrabského soudu. Částka 5000 zlatých s příslušenstvím nebyla pro hraběte Šporka žádná závratná suma, z principu a z pocitu nespravedlnosti ji však odmítl uhradit, což mělo za následek personální exekuci, o které pojednává předposlední kapitola. Špork byl eskortován do Prahy, kde byl třináct týdnů držen ve vyhlášené Daliborce, ve vězení pro dlužníky. Hrabě se však s pravomocným rozhodnutím purkrabského soudu nikdy nesmířil, a pokusil se jej několikrát zvrátit, což popisuje poslední kapitola.
Recenzovaná publikace se zamýšlí nad tím, zda Šporkův proces s advokátem Neumannem probíhal podle práva a standardním způsobem a zda byly Šporkovy námitky týkající se odepření spravedlnosti oprávněné. Tato kniha je významná především proto, že v ní není čtenář seznámen pouze s popisem Šporkova příběhu, nýbrž se dozví i mnohé o výrazné recepci římského práva do českého zemského práva v pobělohorském období. Do publikace autor zařadil i dosud nepublikované dokumenty přeložené do češtiny, jakož i obrazovou přílohu, která velmi vhodně Šporkův případ dokresluje.
Knihu „Proč hrabě Špork seděl ve vězení pro dlužníky?“ je možno vřele doporučit těm, kteří se zajímají o historii směnečného práva, recepci práva římského, jakož i o historii advokacie v pobělohorském období.
JUDr. et Bc. JAROMÍR TAUCHEN, Ph.D., LL.M. Eur. Integration (Dresden), katedra dějin státu a práva PF MU v Brně
Můžete objednat Z D E .
[1] Hrdina, I. A., Kuchařová, H.: Kacířský proces s hrabětem F. A. Šporkem v právně-historickém a teologickém kontextu. KEY Publishing a The European Society for History of Law, Ostrava 2011, 421 stran.