Ze světa práva

Soudní dvůr EU o geneticky modifikovaných odrůdách

publikováno: 27.07.2018

Organismy získané mutagenezí představují geneticky modifikované organismy a v zásadě podléhají povinnostem stanoveným směrnicí o geneticky modifikovaných organismech Těmto povinnostem však nepodléhají organismy získané technikami mutageneze, které jsou již dlouho běžně používány a u kterých je dlouhodobě dokumentována bezpečnost, přičemž členské státy mají možnost na ně při dodržení unijního práva vztáhnout povinnosti stanovené uvedenou směrnicí nebo jiné povinnosti. Na rozdíl od transgeneze je mutageneze souborem technik umožňujících pozměnit genom živých organismů bez vložení cizí DNA. Techniky mutageneze umožnily vyvinout odrůdy osiv odolné proti selektivním herbicidům.

Společné memorandum Nejvyššího soudu a Nejvyšší rady soudnictví Itálie k vzájemné podpoře nezávislosti justice a zřízení Nejvyšší rady soudnictví v České republice

publikováno: 26.07.2018

Nejvyšší soud České republiky a Nejvyšší rada soudnictví Itálie podpisem společného memoranda deklarují vzájemnou podporu základním hodnotám právního státu a reformě justičního systému v České republice s cílem zřídit Nejvyšší radu soudnictví, která by měla přispět k větší nezávislosti soudů. Společné memorandum za obě instituce v Římě podepsali předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a místopředseda CSM Giovanni Legnini.

CCBE vyzývá k přístupu ke spravedlnosti pro migranty ve všech zemích EU

publikováno: 24.07.2018

Rada evropských advokátních komor (CCBE) zaregistrovala nedávný legislativní vývoj v řadě zemí Evropské unie, jenž má za cíl kriminalizovat poskytování pomoci nelegálním migrantům. CCBE chápe, že se tato iniciativa snaží předcházet organizovanému obchodu s lidmi. Na druhou stranu si však CCBE přeje vyjádřit své značné znepokojení ohledně omezování lidských práv a práva na obhajobu, které by mohlo z těchto legislativních iniciativ pramenit.