oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Zaměstnanci opět povinně zasednou do dozorčích rad větších firem

publikováno: 21.12.2016

Třetinu míst v dozorčích radách společností s více než 500 pracovníky budou mít vyhrazenu zástupci zaměstnanců. Novelu o obchodních korporacích podepsal dnes 21. 12. 2016 prezident Miloš Zeman. Pokud se firmy povinnosti nepodřídí, bude jim podle předlohy hrozit až soudní zrušení a následná likvidace.

Obnovu práva zaměstnanců na zastoupení v dozorčích radách obchodních společností chtěli sociální demokraté původně pro firmy s více než 50 pracovníky. Sněmovna normu změkčila, hranici pro tuto povinnost posunula na 500 zaměstnanců. Zaměstnanci budou mít právo obsadit třetinu míst, zbylé dvě třetiny bude volit valná hromada. Ve společnostech bez dozorčí rady by zaměstnanci měli být nově zastoupeni ve správních radách.

V horní i dolní komoře se o novele vedla ostrá debata, v obou přečkala návrhy na zamítnutí. Kritici poukazovali například na omezení vlastnického práva, zastánci naopak na prospěch vlastníků, když budou znát názory zaměstnanců. Proti obnově zaměstnaneckého práva se postavila i Hospodářská komora ČR, podle níž přinese podnikatelům administrativní a finanční zátěž.

Povinné zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách obchodních společností bylo zrušeno k předloňskému lednu. Zachováno je jen pro dozorčí rady státních podniků. Novela předpokládá, že společnosti, na které dopadne, budou muset upravit stanovy a složení dozorčí rady do dvou let od účinnosti normy.

 

Zdroj: ČTK