Z evropské advokacie

Akademie evropského práva (ERA) oslavila dvacáté narozeniny

autor: JUDr. Jana Würstová
publikováno: 29.11.2012

ERA oslavila ve dnech 18. -2 0. října 2012 v Trieru svoje dvacáté narozeniny. Úctyhodné výročí pro evropskou vzdělávací organizaci, které ve vzdělávání v evropském právu konkurovala a konkuruje řada dalších, podobně zaměřených a podobně ambiciózních, v rámci EU. Nicméně, je tu řada věcí k zamyšlení – kromě úvahy, proč se kdysi ministerstvo spravedlnosti (a jeho tehdejší Institut pro vzdělávání soudců a státních zástupců) i Česká advokátní komora ve spoustě nabídek, zaplavujících po revoluci obě instituce v nepřehledném množství, kvalitě a přijatelnosti, rozhodly dát přednost tehdy ještě málo známé instituci, založené vládou Severního Porýní-Westfálska za podpory evropských soudů v Lucemburku. První seminář s ERA uspořádal na podzim r. 1993 tehdejší mezinárodní odbor ministerstva ještě v budově Na Květnici, za přítomnosti nejen tehdejšího a dosud úřadujícího ředitele ERA dr. Wolfganga Heusela, ale i „otce zakladatele“, ministra spravedlnosti Severního Porýní-Westfálska, Dr. Petera Césara. Ten poměrně nedlouho poté zemřel. Akce ERA s ČAK lze vysledovat do r. 1994.

K návrhu Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU o právu na přístup k obhájci a o právu na komunikaci po zatčení a o pozici CCBE

autor: Mgr. Lenka Vojířová
publikováno: 26.10.2012

Usnesením Rady EU ze dne 30. listopadu 2009 byla představena tzv. cestovní mapa (Road map), jejímž cílem je posílení procesních práv podezřelých nebo obviněných osob v trestním řízení a která byla připojena ke Stockholmskému programu schválenému Evropskou radou ve dnech 10. a 11. prosince 2010. V rámci této cestovní mapy byla Evropská komise vyzvána, aby předkládala návrhy právních předpisů, které stanoví minimální soubor procesních práv v trestním řízení v Evropské unii.

4. evropská vzdělávací konference práva spolupráce v Edinburghu

autor: JUDr. Marie Brožová
publikováno: 26.10.2012

Významnou událostí na poli praxe mimosoudní metody řešení sporu „právo spolupráce“ byla 4. evropská vzdělávací konference práva spolupráce, konaná ve dnech 1. a 2. června 2012 pod heslem „Consensus“ (solidární souhlas) v Edinburghu ve Skotsku. „Consensus“ je zároveň název místní organizace zastřešující všechny skotské pracovní skupiny (cca 120 členů). Ne náhodou byl zvolen místem konání konference Edinburgh, nazývaný pro svoji výstavnost „Athény severu“. Město se rozkládá na několika pahorcích nedaleko fjordu (Firth) tvořeného ústím řeky Forth (Firth of Forth), při největším přístavu východního Skotska Leith s nedalekými krásnými plážemi Portobella, kde slavný herec Sean Connery pracoval v mládí jako plavčík.

Rozhovor s předsedou ESLP Guido Raimondim a soudcem ESLP Alešem Pejchalem

publikováno:

Předseda Evropského soudu pro lidská práva Guido Raimondi a Aleš Pejchal, soudce Evropského soudu pro lidská práva zvolený za Českou republiku, se těsně před prázdninami setkali v Kaňkově paláci v Praze s vedením České advokátní komory k pracovnímu jednání. Bulletin advokacie využil této příležitosti a položil oběma soudcům několik dotazů týkajících se aktuální situace na poli lidských práv a řízení před Evropským soudem pro lidská práva (dále také jen "soud" nebo "ESLP").