Vláda schválila návrh novely rozšiřující práva spotřebitelů


publikováno: 18.03.2015

Z původního návrhu vláda na dnešním jednání podle ministra průmyslu a obchodu vyjmula ustanovení, podle kterého mimosoudní řešení mohly zajišťovat i nestátní subjekty, například Hospodářská komora. 

„Kritika nebyla ani tak proti tomu, že je to špatná myšlenka, protože nestátní subjekty jako mediátor fungují velmi dobře například ve Spojeném království a v dalších zemích západní Evropy. Problémem je obava, aby to nedopadlo jako s arbitrážními soudy, které se vyrojily jak mouchy po dešti a pak některé z nich fungovaly velmi podivným způsobem,“ řekl ministr průmyslu a obchodu. Nevyloučil, že v budoucnu by mimosoudní spor mohly řešit i soukromé subjekty. „Budeme jednat s těmi nestátními subjekty, jako je třeba Hospodářská komora, ale to nebude dříve než zhruba za dva roky, protože zákon předpokládá určité vyhodnocení,“ dodal. 

Náklady na vytvoření a fungování systému budou podle předkládací zprávy 52 milionů korun. Dalších 54 milionů ročně by stálo fungování novinky od příštího roku. Peníze mají jít na posílení činnosti čtyř státních úřadů, zejména ČOI. Celkem má být zřízeno 69 nových pracovních míst, z toho 34 na ČOI. 

Nyní je pro spotřebitele soud jedinou cestou, jak řešit spor s obchodníkem a domoci se práv. To je ale často pro obě strany velmi zdlouhavá, finančně nákladná a pro spotřebitele i stresující cesta.

Mimosoudní spotřebitelské spory má v ČR řešit právě ČOI. V řízení půjde o tzv. konciliaci (usmíření), během níž budou strany vedeny k urovnání sporu pracovníkem ČOI. Cílem řízení je uzavření oboustranné soukromoprávní dohody. Lhůta pro vyřízení sporu bude 90 dnů. Takto bude možné řešit i spory z nákupů ze zahraničních e-shopů. 

V případě pořizování záznamů kontrolní řád nyní umožňuje inspektorovi průběh akce nahrávat, problémem ale stále zůstává oprávněnost pořizování skrytého nahrávání a jeho použití jako důkazu ve správním řízení. To zákon, pokud jej schválí Parlament a podepíše prezident, nyní umožní.
 
Podle ministerstva oprávnění inspektora ČOI k pořízení skrytého záznamu sice představuje zásah do práv dotčených osob, ale jeho cílem je účinně čelit společensky značně škodlivým jevům. Bez takového oprávnění nemá ČOI prakticky žádný účinný nástroj, který by umožňoval zdokumentovat klamavé, či dokonce agresivní obchodní praktiky některých prodejců, uvedlo dříve ministerstvo průmyslu a obchodu.

 

Zdroj: ČTK