oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

V trestním řízení se daří zajišťovat stamilionové výnosy z ekonomických zločinů

publikováno: 31.01.2019

Policii a státním zástupcům se v roce 2018 podařilo zajistit kriminální výnosy v hodnotě 7,9 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo Policejní prezídium. Pokračuje tak úspěšný trend, kdy se státu daří odčerpávat velký podíl majetku pocházejícího ze závažné trestné činnosti.

Na zajišťování majetku v průběhu trestního řízení spolupracuje policie s dozorovými státními zástupci, kteří často zajištění sami iniciují a realizují. Výsledky úspěšné spolupráce policie a státního zastupitelství v této oblasti oceňuje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman: „Už v roce 2012 jsem založil neformální síť specialistů na problematiku zajišťování výnosů a jsem rád, že tato aktivita nese své ovoce. Sáhnout pachatelům závažných hospodářských zločinů na nelegálně získaný majetek je často účinnější než hrozba vězení."

Zhruba polovina zajištěných hodnot se týká nejzávažnějších případů vyšetřovaných Národní centrálou proti organizovanému zločinu a dozorovaných oběma vrchními státními zastupitelstvími. Odhalit často důkladně ukryté nelegální zisky pomáhá finanční šetření, které doprovází samotné trestní řízení. Zajištěný majetek se pak vrací poškozeným nebo propadá na základě soudního rozhodnutí státu. Od roku 2011 už bylo takto odčerpáno 8,9 miliardy korun ze zajištěných hodnot a tato suma bude postupně narůstat po ukončení dalších trestních řízení. Pozitivní trend se promítl také do hodnocení mezinárodního výboru Moneyval, který posuzuje opatření jednotlivých zemí proti praní špinavých peněz. V současnosti je z tohoto pohledu Česká republika druhou nejlépe hodnocenou zemí v rámci Evropské unie.

 

Zdroj: TZ Nejvyššího státního zastupitelství

Foto: Pixabay