oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Ústavní novela možná omezí pravomoc prezidenta méně, než se čekalo

publikováno: 25.05.2015

Návrh ústavní novely prezidentských pravomocí míří do vlády, legislativní rada kabinetu předlohu podpořila, ovšem s některými podstatnými změnami. Z novely tak vypadla část, která by prezidentovi uložila, aby premiéra a ministry jmenoval „bez zbytečného odkladu“. Při jmenování členů bankovní rady České národní banky by hlava státu nově potřebovala souhlas Senátu, platil by tedy stejný systém jako u jmenování ústavních soudců.

Dříve se předpokládalo, že novela, která má přinést i další změny, by mohla nabýt účinnosti letos v červenci, to je ale nyní zcela nereálné. Pokud ji kabinet schválí, dostanou návrh k projednání Sněmovna a Senát. Novela má v ústavě mimo jiné upřesnit některé formulace, které se týkají demise vlády. Podle současné úpravy není jednoznačné, zda s demisí premiéra končí i celá vláda. Novela proto stanoví, že demise předsedy vlády je i demisí vlády.

Návrh upravuje rovněž pravomoci prezidenta vzhledem k soudní moci. V ústavě by měla být uvedena pravomoc prezidenta jmenovat předsedu a místopředsedy Nejvyššího správního soudu, která je nyní obsažena jen v soudním řádu správním. Při jmenování předsedy a místopředsedy Nejvyššího správního soudu by nově neměla být vyžadována kontrasignace premiéra. Místopředsedy obou nejvyšších soudů bude prezident podle návrhu novely v souladu s judikaturou Ústavního soudu jmenovat na návrh jejich předsedů. V návrhu novely ale oproti původním předpokladům není to, že při jmenování předsedy a místopředsedů Nejvyššího soudu bude vyžadována kontrasignace premiéra.

Návrh také dává Poslanecké sněmovně právo podat ústavní žalobu na prezidenta. Nyní může žalobu podat Senát se souhlasem Sněmovny. Na Ústavní soud by se tedy nově mohly obrátit obě komory Parlamentu, a to bez souhlasu té druhé. Rozhodnout by o tom musela třípětinová většina všech poslanců či přítomných senátorů. Tato úprava by se neměla týkat současného prezidenta, ale až další hlavy státu, která bude zvolena po uplynutí nynějšího funkčního období v roce 2018.

O upřesnění či omezení prezidentských pravomocí se mluví delší dobu. Více o tom opoziční i koaliční strany diskutovaly zejména poté, co prezident Miloš Zeman předloni navzdory vůli parlamentních stran jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka. Podle některých odborníků tím porušil dosavadní ústavní zvyklosti a jednal proti duchu základního zákona. Podle kritiků také Zeman otálel se jmenováním nynější Sobotkovy koaliční vlády, která se svého uvedení do funkce dočkala až 95 dnů od voleb, tedy nejdéle v dosavadní historii ČR.

 

Zdroj: ČTK