ÚS spouští internetovou aplikaci NaSpis, zpřístupňující právním zástupcům elektronické dokumenty ze soudního spisu
publikováno: 30.08.2018
Ústavní soud zprovozní od 1. 9. 2018 internetovou aplikaci NaSpis, která umožní advokátům – právním zástupcům účastníků a vedlejších účastníků řízení – přistupovat a seznamovat se s elektronickými dokumenty ve spisech Ústavního soudu vzdáleně bez nutnosti osobně navštívit sídlo Ústavního soudu.
Aplikace NaSpis nemůže plně nahradit institut nahlížení do spisu, který se musí realizovat v prostorách sídla Ústavního soudu, ale měla by usnadnit přístup právních zástupců do elektronických spisů soudu, a tím šetřit čas a prostředky účastníků řízení.
Ústavní soud je prvním soudním orgánem, který v ČR k takové „službě“ účastníkům řízení přistoupil. Vzhledem k tomu se však prozatím rozhodl aplikaci omezit na řízení zahájená až po zprovoznění aplikace, tj. po 1. 9. 2018; do spisů vedených v dříve zahájených řízeních nebude možné prostřednictvím této služby přistupovat.
Do aplikace je třeba se registrovat prostřednictvím datové schránky a e-mailu uživatele. Bližší informace uživatel nalezne přímo na stránkách aplikace NaSpis (https://naspis.usoud.cz) a v § 58a Kancelářského a spisového řádu.
„Věříme, že aplikace se v praxi osvědčí, a budeme rádi, stane-li se využívaným nástrojem a pověstnou vlaštovkou, inspirující další orgány veřejné moci ke vzdálenému zpřístupňování elektronických dokumentů účastníkům řízení,“ uvedl Ivo Pospíšil, generální sekretář Ústavního soudu.
Nový nástroj oceňují i ti, pro které je určen – advokáti.
„Zatím jsem si aplikaci pouze dálkově „očichal“, ale nezkoušel, nicméně vypadá velmi sympaticky, pokud jde o přístupové nároky a samozřejmě základní myšlenka je mimo vší pochybnost vítaná. Zadám našim IT odborníkům, aby ji zprovoznili pro celou AK. O projektu jsem nevěděl, ale jak patrno, vítám ho,“ pochvaloval si advokát, místopředseda ČAK a prezident Unie obhájců ČR Tomáš Sokol.
„Z aplikace NaSpis jsem nadšený. Oceňuji aktivní přístup Ústavního soudu a domnívám se, že jej ocení i všichni advokáti, zejména mimobrněnští (i když výlet do Brna mě vždy těšil). Rád bych věřil, že během krátké doby se budou inspirovat i další brněnské soudy a nakonec i soudy nižších, než brněnských, stupňů,“ uvedl advokát JUDr. Petr Toman, LL.M., člen představenstva ČAK a prezidia Unie obhájců ČR.
„Internetovou aplikaci NaSpis považuji za velmi přínosnou. V případě Ústavního soudu ČR je její význam o to větší, že advokát nemůže zmocnit za účelem nahlížení do spisu ÚS ČR svého koncipienta. Nahlížet lze pouze osobně nebo prostřednictvím jiného kolegy-advokáta. Jakkoli je tato skutečnost namístě, nese s sebou v praxi bohužel zvýšenou časovou zátěž advokátů a ve svém důsledku též větší náklady klientů na právní zastoupení,“ dodala pražská advokátka JUDr. Jitka Hořinová. Také její kolega, advokát JUDr. Jiří Polanský, se rád to testování zapojí: „Nahlížení do spisů u Ústavního soudu považuji za přínosnou věc ulehčující práci zejména mimobrněnským advokátům.“
Vzhledem k tomu, že jde o nový nástroj, Ústavní soud ocení, pokud mu uživatelé předají zpětnou vazbu a podněty, které lze směřovat na e-mailovou adresu naspis@usoud.cz.
Zdroj: red + ÚS Brno.