ÚS se vyjádří k ministrovu rozhodnutí vydat Nikulina do USA
publikováno: 03.04.2019
Pelikánovo rozhodnutí z 29. března 2018 bezprostředně předcházelo Nikulinovu vydání do USA a bylo také jeho nezbytným předpokladem. Podle stížnosti zvolil exministr spravedlnosti postup, kterým porušil zákon.
V době vydání Pelikánova rozhodnutí ještě česká justice ve fázi kasační stížnosti řešila Nikulinův případný nárok na humanitární azyl. Podle pozdějšího rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se ovšem Rus v azylovém řízení nemohl domáhat ochrany před vydáním do třetí země, v tomto případě do USA. Bylo by to podle soudu v rozporu s podstatou institutu mezinárodní ochrany.
Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě Linkedin a Formspring a na webové úložiště Dropbox.
Nikulinovo vydání do USA ocenilo americké velvyslanectví v Praze, naopak ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Pelikánův krok podkopává základy česko-ruské spolupráce. Česko se podle Rusů při rozhodování "neřídilo právními normami, nýbrž snahou znovu demonstrovat spojeneckou loajalitu, povýšenou v poslední době na úroveň absolutní priority".
Kdyby nyní ÚS vyhověl Nikulinově stížnosti a konstatoval porušení jeho základních práv, mohl by údajný hacker teoreticky vymáhat po státu škodu. Momentálně je Nikulin ve Spojených státech. Tamní orgány jej nechaly podrobit psychiatrické expertize kvůli ověření příčetnosti. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až 30 let vězení.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay