Spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoli
publikováno: 28.07.2016
Spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Předpokládá to zákon o úvěru pro spotřebitele, který podepsal prezident Miloš Zeman. Norma také zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.
Úvěr by měl podle návrhu zákona věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností. Spory u smluv ze spotřebitelských úvěrů navíc budou rozhodovat výhradně soudy. Nebude tedy možné jejich řešení u rozhodců, čili arbitrážemi.
Při dřívějším splacení dluhu bude mít poskytovatel právo pouze na takzvané účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasnou úhradou objektivně vzniknou. V těžkých životních situacích, například při dlouhodobé nemoci, bude předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.
V případě prodlení splátek bude moci poskytovatel celkově naúčtovat podle předlohy penále a smluvní pokuty jen do 50 procent z výše úvěru, nejvýše však 200 000 korun. Zákon bude ohledně smluvních pokut platit i zpětně.
Měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy budou moci lidé zdarma splatit až čtvrtinu hypotéky. Za to si nyní banky účtují často vysoké poplatky. Banky také budou muset už v reklamě říct, kolik bude hypotéka skutečně stát a tuto informaci budou muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy.
Lidé navíc budou moci lidé splatit jednorázově hypotéku při prodeji nemovitosti. Operaci by mohli provést nejdříve po dvou letech trvání úvěrové smlouvy. Náhrada nákladů by činila procento z předčasně splacené částky, nejvýše však 50 000 korun.
Předloha zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů. Dosud je toto podnikání živností, kterou může vykonávat prakticky kdokoli - nyní jde o více než 60 000 lidí. Poskytovatelé budou muset například mít základní kapitál aspoň 20 milionů korun.
Úvěrové firmy bude místo České obchodní inspekce kontrolovat Česká národní banka, jež taky bude vydávat licence. Centrální banka se bude zabývat i nelegálním poskytováním úvěrů. Firmám a jednotlivcům by za takový prohřešek hrozila až dvacetimilionová pokuta. Podle neziskových organizací, které pomáhají zadluženým lidem, to postihne hlavně lichvářské společnosti. Zákon u takových úvěrových smluv také uvádí, že nepožívají právní ochrany a věřitel by měl nárok jen na jistinu bez úroku a sankcí. Norma taky zruší odměny za nalezení nových pracovníků do distribuční sítě poskytovatelů úvěrů.
Zákon zpochybňuje asociace věřitelů, podle níž pádům lidí do dluhových pastí nezabrání. Asociace také soudí, že norma povede ke zdražení úvěrových služeb.
Zdroj: ČTK