oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Soudcovská unie: Nátlak státu by pomohla řešit rada soudnictví

publikováno: 22.01.2019

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová nesouhlasí s názorem, že doporučení prezidenta v živé kauze není nátlakem. Podle ní jde o argumentaci ve prospěch určitého řešení. V obdobných situacích by podle ní pomohlo, kdyby existovala nejvyšší rada soudnictví. Předsedové soudů mají totiž při nátlaku ze strany státu složité postavení, protože jsou zároveň zástupci státní správy.

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa minulý týden uvedl, že mu prezident Miloš Zeman dával při soukromém rozhovoru najevo, jak má být rozhodnuto v některých sporech, například ohledně nejmenování profesorů. Zeman na vyjádření reagoval tak, že doporučení není ovlivnění, ale je vyjádřením názoru.

"Prezident republiky může jako účastník řízení vyjádřit své argumenty a postoj pouze v rámci zákonem upravených procesních postupů, tj. v rámci svých písemných podání či při ústním jednání soudu," podotkla k tomu Zemanová a sdělila, že reálnému nátlaku na vydání určitého rozhodnutí osobně nikdy vystavena nebyla. "V současné době připravujeme v Soudcovské unii jednoduchou anketu pro zjištění, v jaké míře jsou soudci ovlivňování vystaveni a z jaké strany," uvedla.

V obdobných situacích by byl podle ní velmi potřebný orgán typu nejvyšší rady soudnictví. "V České republice jsou všichni představitelé soudnictví - s výjimkou Soudcovské unie - zároveň zástupci státní správy soudů. Tím samozřejmě není a priori zpochybněna jejich integrita, ale při nátlaku ze strany státu je jejich postavení velmi složité," upozornila.

Postup, jaký by měl soudce zvolit při nátlaku směřujícímu k ovlivnění jeho rozhodovací činnosti, není podle Zemanové jednoznačně upraven. "Úřední záznam do spisu je jedním z možných a vhodných řešení, ale situace mohou být různé a nelze označit jediný správný nástroj, který má soudce použít," míní.

Na předsedy soudu pak může být podle prezidentky Soudcovské unie vyvíjen tlak právě ke zneužití pravomoci, kterou mají při výkonu státní správy soudů. "Ani zde není možné určit jednotný obecně platný postup. Záleží na tom, jaká pravomoc měla být zneužita a na jakém stupni soudu dotyčný předseda působí," uvedla. Podle ní je v posuzování jednotlivých situací důležité, kdo tlak vyvíjí a zda je jednorázový, nebo zda lze očekávat jeho opakování či stupňování.

Profesní sdružení nyní za pomoci kanceláře veřejné ochránkyně práv zjišťuje, zda se problematikou ovlivnění soudců zabývají zahraniční etické kodexy. "Jistě by bylo dobré rozebrat aspoň typické situace, ke kterým může při pokusech o ovlivnění soudce dojít, a popsat možná řešení. V Soudcovské unii se tím budeme intenzivně zabývat," uzavřela Zemanová.

Baxa v rozhovoru pro Deník N řekl, že mu Zeman při osobních setkáních předložil "seznam hříchů", tedy některých rozhodnutí jeho soudu. Nereagoval přitom na Baxovy argumenty, že soudci rozhodují nezávisle a předseda soudu je nemůže a nesmí ovlivnit. Prezident podle něho zároveň při diskusi o soudních verdiktech zmínil i to, že by si Baxu dovedl představit jako předsedu Ústavního soudu. Situací ohledně Hradu a soudců se bude ve středu večer zabývat sněmovní podvýbor pro justici. Opoziční TOP 09 chce totožný bod zařadit i na program schůze Sněmovny.

Zdroj: ČTK