Služební zákon
publikováno: 15.10.2014
Dne 8. 10. 2014 prezident republiky vrátil Poslanecké sněmovně poslanecký návrh zákona o státní službě.
Cílem návrhu je depolitizace státní správy a naplnění závazku k Evropské unii. Návrh nahrazuje stávající (z větší části dosud neúčinný) zákon č. 218/2002 Sb., o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech a o odměňování těchto zaměstnanců a ostatních zaměstnanců ve správních úřadech (služební zákon), a zákon č. 213/1948 Sb., o úpravě některých poměrů na ochranu veřejných zájmů.
Návrh upravuje:
a) právní poměry státních zaměstnanců vykonávajících ve správních úřadech státní správu,
b) organizační věci státní služby,
c) služební vztahy státních zaměstnanců,
d) odměňování státních zaměstnanců, a
e) řízení ve věcech služebního poměru.
Zákon se nevztahuje mimo jiné také na člena vlády, jeho poradce a na zaměstnance, který vykonává další činnosti pro člena vlády, a náměstka člena vlády a zaměstnance, který vykonává činnosti pro náměstka člena vlády. Pracovní místo náměstka člena vlády není v organizačním uspořádání správního úřadu stupněm řízení; člen vlády může mít nejvýše dva takové náměstky. Právě existence tzv. politických náměstků byla důvodem veta prezidenta republiky.
Návrh mimo jiné:
− zvyšuje počet platových tříd ze dvanácti na šestnáct,
− ruší možnost sjednat smluvní plat,
− ruší příspěvek k důchodu (tzv. výsluhu) a další benefity,
− zpřísňuje podmínky získání odbytného a odchodného,
− omezuje celkový úhrn odměn vyplacených státnímu zaměstnanci za kalendářní rok na nejvýše 25 % z ročního úhrnu nejvyššího platového tarifu a nejvýše přípustného osobního příplatku v příslušné platové třídě a v případě představeného též příplatku za vedení.
Oproti původní verzi návrh nezvyšuje maximální výši odpovědnosti za škodu způsobenou státním zaměstnancem z nedbalosti na 8násobek průměrného měsíčního výdělku (nadále se uplatní 4,5násobek dle § 257 odst. 2 zák. práce).
Návrh také nepočítá se zřízením Generálního ředitelství státní služby (v čele s tzv. superúředníkem). Účinnost návrhu má nastat k 1. 1. 2015.
Zdroj: www.hrad.cz