Senát přijal zásadní rozšíření dopadu zákona o registru smluv do podnikatelského prostředí
publikováno: 21.04.2017
Senátem byly přijaty následující pozměňovací návrhy k návrhu novely zákona o registru smluv:
Vypuštění Poslaneckou sněmovnou schválené výjimky pro podnikající povinné subjekty průmyslové nebo obchodní povahy a navrácení výjimky pouze pro národní podnik Budějovický Budvar
Jde o zcela zásadní změnu co do rozsahu vymezení povinných osob, na které má zákon o registru smluv dopadat. Fakticky jde o návrat k původnímu textu zákona před novelou, který ukládá povinnost uveřejňovat smlouvy i podnikajícím osobám, v nichž má stát nebo územní samosprávný celek většinovou majetkovou účast. Senátní návrh v tomto ohledu zachovává pouze jedinou výjimku, stanovenou adresně pro národní podnik Budějovický Budvar. Ve vztahu k jiným podnikajícím osobám, v nichž má stát nebo územní samosprávný celek většinovou majetkovou účast, tak zůstaly zcela nevyslyšeny námitky ohledně problému ochrany jejich obchodně citlivých informací před konkurencí a znevýhodnění v hospodářské soutěži na volném trhu.
Doplnění výjimky pro nákupy léčiv a zdravotních pomůcek bez vazby na účinnost smlouvy až po uveřejnění v registru smluv
Tento pozměňovací návrh nevylučuje smlouvy o nákupu léčiv a zdravotních pomůcek z povinnosti uveřejnění v registru smluv. Podle přijatého pozměňovacího návrhu však nemá být jejich účinnost odložena až na den uveřejnění a má být umožněno, aby takové smlouvy nabyly účinnosti již před jejich uveřejněním, tedy například okamžikem uzavření.
Zrušení výjimky pro samotný Parlament, Kancelář prezidenta republiky a některé další ústavní orgány státu
V původním platném a účinném znění zákona o registru smluv je obsažena nesystematická výjimka, podle které nemusí v registru smluv uveřejňovat smlouvy Parlament, Kancelář prezidenta republiky a některé další ústavní orgány státu. Pozměňovací návrh přijatý Senátem má tuto výjimku zrušit. Tuto změnu lze obecně jen přivítat. Ustanovení o výjimce pro Poslaneckou sněmovnu a Senát bylo považováno za zcela nevhodné, navíc i vadně legislativně formulované.
Všechny ostatní pozměňovací návrhy senátorů byly zamítnuty. Stejně tak byly zamítnuty i návrhy na schválení návrhu novely ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou, na zamítnutí návrhu této novely, na zrušení celého zákona o registru smluv i na to, aby se Senát návrhem vůbec nezabýval.
Výsledek projednávání je hodnocen jako zásadní rozšíření dopadu zákona o registru smluv do podnikatelského prostředí oproti sněmovní verzi novely, tj. v tomto ohledu v podstatě navrácení do původního stavu před novelou.
Návrh novely zákona se nyní vrací do Poslanecké sněmovny a aktuálně není bohužel jasné, jak sněmovna rozhodne. Tím spíše, že je před volbami a jde o velmi sledovaný a výrazně politický návrh. Podle jednacího řádu hlasuje Poslanecká sněmovna o vrácených návrzích Senátu hned na začátku každé schůze. Pokud se nestane něco neočekávaného, měla by Poslanecká sněmovna o vráceném návrhu hlasovat na začátku následující 57. schůze, která by měla reálně začít v úterý 16. května.
Novelu zákona o registru smluv a její další směřování v rámci legislativního procesu budeme i nadále pečlivě sledovat a o důležitých změnách Vás včas informovat. V případě jakýchkoliv dotazů či nejasností nás samozřejmě můžete kdykoliv osobně kontaktovat.
Zdroj: Havel, Holásek & Partners s.r.o.