Recenze a anotace

Smluvní pokuta

autor: Mgr. Martin Pelikán
publikováno: 27.06.2017

Patrně nejčastější způsob utvrzení dluhu představuje v praxi ujednání smluvní pokuty. To bylo dříve upraveno duplicitně, jak v občanském zákoníku z roku 1964, tak i v obchodním zákoníku, a to s některými podstatnými rozdíly. V občanskoprávních vztazích se především pro vznik povinnosti platit smluvní pokutu vyžadovalo zavinění povinného ve vztahu k porušení utvrzené smluvní povinnosti, zatímco pro obchodněprávní vztahy se vycházelo z koncepce objektivní odpovědnosti. Občanský zákoník převzal částečně koncepci uvedenou v obchodním zákoníku (objektivní princip, moderaci smluvní pokuty soudem), částečně koncepci občanského zákoníku z roku 1964 (ve zbývajícím rozsahu).

Zeměpisná označení v mezinárodních smlouvách a v právu EU

autor: prof. JUDr. Vladimír Týč, CSc., JUDr. Radim Charvát, Ph.D., LL.M.
publikováno: 09.06.2017

Zvláštní vlastnosti výrobku související se zeměpisným prostředím jeho původu lze chránit různými způsoby. Státy lze při určitém zjednodušení zařadit do dvou kategorií. Na jedné straně stojí ty, pro které má zeměpisné označení jako právní institut dlouhou tradici, protože má co chránit – typické tradiční výrobky, jejichž vlastnosti a pověst jsou dány lokalitou produkce a dlouhou tradicí výroby. Je to zejména Evropa – Evropská unie a další evropské země mimo EU, zejména Švýcarsko – země někdy označované jako tzv. Starý svět.

Vladimír Týč, Radim Charvát: Zeměpisná označení v mezinárodních smlouvách a v právu Evropské unie

autor: doc. JUDr. Vladimír Pítra
publikováno: 01.06.2017

Právní ochrana průmyslového vlastnictví se netěší zas až takové přízni zdejší odborné literární produkce. Natožpak tak zdánlivě odlehlému tématu jako je ochrana zeměpisných označení a označení původu zboží. Zdá se, že je tématem spíše jen pro vyvolené; ony advokáty a snad i patentové zástupce, kteří si veřejnoprávní ochranu předmětů práv z průmyslového vlastnictví zvolili za své zvláštní poslání. Je to škoda. Ochrana původu zboží bývala v českých zemích s vyspělou kulturou průmyslově právní ochrany ctěna nejen praxí, ale i právní naukou.

Tomáš Kajnar: Podíl ve společnosti s ručením omezeným

autor: JUDr. Petr Dobiáš, Ph.D., MCIArb
publikováno: 29.05.2017

Recenzovaným dílem je praktická příručka z nakladatelství Leges, jejíž autor si klade za cíl představit pojetí podílu ve společnosti s ručením omezeným podle právní úpravy obsažené v zák. č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích, dále jen z. o. k.). Kniha je věnována aktuálnímu tématu, protože v aplikaci relativně nové právní úpravy existují výkladové nejasnosti, jejichž řešení ve vztahu k právní úpravě podílu ve společnosti s ručením omezeným nabízí recenzovaná publikace. V knize je již reflektována novelizace občanského zákoníku zákonem č. 460/2016 Sb.

Robert Krč, Petr Dovolil: Jak uspět při výběrovém řízení podle nového zákona o zadávání veřejných zakázek

autor: Mgr. Vítězslava Kukáková
publikováno: 25.05.2017

Nová publikace od dvojice autorů Roberta Krče a Petra Dovolila z nakladatelství Leges s názvem „Jak uspět při výběrovém řízení podle nového zákona o zadávání veřejných zakázek“ s podtitulem „Praktická příručka nejen pro dodavatele“ reaguje, jak ostatně napovídá již sám název, na nový zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, který s účinností od 1. 10. 2016 nahradil předchozí mnohokrát novelizovaný zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách. Nejde tu však o klasický komentář k jednotlivým ustanovením nového zákona. Cílem autorů je, jak sami v úvodu přiznávají, pomoci čtenářům s co nejrychlejší orientací v textu nového zákona, a to zejména dodavatelům, kteří se účastní zadávacích řízení a potřebují se s novinkami v této oblasti co nejrychleji seznámit. A nutno dodat, že tohoto cíle nepochybně dosáhli.