Pavel Čižinský a kolektiv: Cizinecké právo
autor: Mgr. Jaroslav Větrovský, Ph.D., publikováno: 20.03.2013
Zájem o problematiku právního postavení cizinců v České republice vzrůstá; pravidelně jsou organizována odborná setkání, vznikají nové publikace. Kniha Cizinecké právo z produkce nakladatelství Linde je toho nejnovějším důkazem. Od svých předchůdkyň se navíc kniha podstatným způsobem liší: nezaobírá se pouze dílčími oblastmi cizineckého práva, ale snaží se téma uchopit jako celek. Jsou zde proto zahrnuty jak tradiční otázky spojené s pobytovým režimem cizinců (víza, dlouhodobý a trvalý pobyt, vyhoštění, občanství), tak otázky týkající se právního postavení cizinců při zaměstnávání, podnikání, vzdělávání, poskytování zdravotní péče, sociální pomoci či dokonce řízení a provozování motorového vozidla.
Základní otázkou při hodnocení každé knihy je, komu má být určena. Jiné požadavky jsou kladeny na teoreticko-výzkumnou publikaci, jiné na učebnici pro studenty, jiné na praktický manuál pro advokáty. V tomto ohledu si Cizinecké právo klade odvážný cíl. Chce být užitečnou pomůckou nejen pro zmíněné advokáty, ale i pro zaměstnance státní správy, studenty, zaměstnavatele, ubytovatele, rodinné příslušníky a v „neposlední řadě“ též pro samotné cizince žijící v ČR. Ačkoliv potřeby uvedených kategorií osob nemusí být vždy totožné, jejich výčet prozrazuje, že celá kniha je laděna velmi prakticky, spíše popisně než analyticky.
Účelem knihy je poskytnout čtenáři přehled o nejrůznějších právních otázkách, „se kterými se cizinci žijící v ČR setkávají ve svém praktickém životě“. Jasnost, přehlednost, srozumitelnost, logické členění textu a snadná dohledatelnost požadované informace (navzdory nekvalitně zpracovanému rejstříku) jsou proto přednosti, kterými kniha nutně zaujme. Vyjmenované kvality jsou přitom o to cennější, že samotná právní úprava postavení cizince, a zejména zákon o pobytu cizinců, je nejasná, nepřehledná a nesrozumitelná pro laika i právníka. Autoři knihy navíc usilují nejen o přehledné uspořádání informací, které k sobě obsahově patří, ale zaujímají postoj vysvětlující, kdy se snaží význam abstraktně formulovaných norem zákona objasňovat na praktických příkladech.
Praktičnost knihy a komplexnost zpracování problematiky je zaručena i složením autorského kolektivu. Ten tvoří především právníci různých neziskových organizací pracující s cizinci. Tedy osoby, které s problémy cizinců přicházejí pravidelně do styku, snaží se jim čelit a nacházet řešení. Určitým nedostatkem ve složení autorského kolektivu je však množství osob, které jej tvoří. Ačkoliv počet desíti autorů není v dnešní době, kdy i sborníky z konferencí jsou vydávány za kolektivní monografie, nijak přehnaný, přece jen se jedná o číslo, které oslabuje vnitřní jednotnost publikace. Vytváří více či méně patrné rozdíly, pokud jde o formu i obsah jednotlivých kapitol (styl psaní, popisný versus vysvětlující charakter, způsob zvýrazňování v textu atd.). Naštěstí, uvedené odchylky nejsou ani příliš časté, ani příliš významné. Kvalita publikace jako celku není oslabena a knihu Cizinecké právo lze proto doporučit všem, kdo s touto problematikou přicházejí v praxi do styku.
Mgr. Jaroslav Větrovský, Ph.D., Paneurópska vysoká škola, Bratislava, Asociace pro právní otázky imigrace, o. s.
Můžete objednat z d e .