Ondřej Šmíd, Renáta Šínová a kolektiv: Rozvod manželství
autor: Mgr. Jitka Jordánová publikováno: 14.11.2014
V knihkupectvích se na sklonku roku 2013 objevila monografie s rodinněprávní tematikou s názvem „Rozvod manželství“. Kolektiv autorů pod vedením JUDr. Ondřeje Šmída, Ph.D., se v jednotlivých kapitolách monografie věnuje komplexně problematice rozvodu. Jak se vedoucí autorského kolektivu trefně zmiňuje v úvodu monografie, rozvod manželství je na začátku třetího tisíciletí běžnou součástí společenského života. Autoři monografie se tak snaží vypořádat s celospolečenskou otázkou, a sice, jak by měl být rozvod manželství v dnešní době vnímán. Je vhodné, při splnění zákonných podmínek, usnadnit manželům rozvodové řízení, či naopak více dbát vážnosti a trvalosti tohoto institutu a podmínky zpřísnit? Vzhledem k rozvodovosti, která v České republice činí přes 40 %, je tak předmětná monografie vhodná nejen pro odbornou, ale též pro nejširší veřejnost.
Monografie reaguje na aktuální otázky spojené s rekodifikací soukromého práva v České republice a zabývá se tak právními instituty zakotvenými v zákoně č. 89/2012 Sb., novém občanském zákoníku (dále jen „o. z.“) a v zákoně č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních (dále jen „z. ř. s.“). Nová právní úprava je však v knize také vhodně komparována s úpravou účinnou do 31. 12. 2013. Dále monografie upravuje otázky s rozvodem často velmi úzce související jako je domácí násilí, rozvod manželství s mezinárodním prvkem, mediace a také tzv. administrativní rozvody. Aktuální otázky, se kterými se praktikující právníci v dnešní době nejčastěji setkávají, doplňují autoři velmi vhodně o kapitolu sedmou. Ta se zabývá úpravou rozvodu manželství v celkem 14 zahraničních zemích. Právě komparativní studie je totiž více než přínosná pro širokou veřejnost. Čtenáři je na několika stránkách představena právní úprava v daném státu a na základě toho si může udělat sám představu o tom, zda by v České republice uvítal právní úpravu rozvodu jednodušší či naopak přísnější.
Monografie systematicky provádí čtenáře, když se v první kapitole věnuje jednak historickému vývoji právního institutu rozvodu, a dále zejména hmotněprávní úpravou rozvodu, která rozebírá jak tzv. nesporný rozvod, tak rozvod manželství, z něhož vzešly nezletilé děti. Kapitola je doplněna stručným výkladem o administrativních rozvodech a úvahami de lege ferenda.
Kapitola druhá přináší zajímavou komparaci, neboť se věnuje hmotněprávní úpravě rozvodu na Slovensku a rozboru jednotlivých situací. Slovenská úprava v současné době s formou tzv. nesporného rozvodu nepočítá, avšak vzhledem k liberalizaci tohoto institutu je již rekodifikační komisí navržen jako součást nového občanského zákoníku. I na tomto místě je však autory zmíněn fakt, že v takovém případě musí být řádně zkoumán zájem nezletilých dětí a v žádném případě také nesmí jednodušší právní úprava vyjít vstříc manželům, kteří se rozvedou pouze z nějakého rozmaru či dokonce „z nudy“.
Ve třetí kapitole soustředí autoři svoji pozornost na společenský jev, jenž je bohužel v poslední době jevem čím dál častějším, a sice domácí násilí. Velmi srozumitelným a zajímavým způsobem je zde čtenáři popsáno, jak lze domácí násilí rozpoznat, dále jsou popsány formy a fáze cyklu domácího násilí a také specifika předběžného řízení ve věci ochrany proti domácímu násilí, které je s účinností od 1. 1. 2014 upraveno v zákoně o zvláštních řízeních soudních, a sice v ustanovení § 400 a násl. z. ř. s.
Čtvrtá kapitola se poté zabývá problematikou rozvodu v České republice, tentokrát však rovinou procesněprávní.
Rozvod manželství představuje v aktuální české právní úpravě jediný způsob zániku manželství za života obou manželů a řízení o rozvod manželství vykazuje značná specifika oproti spornému nalézacímu řízení. Autoři monografie tato specifika velmi důkladně ve čtvrté kapitole rozebírají. Kapitola vycházející převážně z právní úpravy zakotvené v zákoně č. 99/1963 Sb., občanském soudním řádu, a dále v z. ř. s. je vhodně doplněna o právní úpravu obsaženou v zákoně č. 202/2012 Sb., o mediaci a jeho aplikovatelnost na řízení o rozvod manželství.
Pátá kapitola je komplementární doplnění kapitoly druhé, neboť je opět podrobně zaměřena na slovenskou právní úpravu rozvodu, a sice na procesněprávní aspekty. Velmi zajímavý je kupříkladu rozdílný postup České republiky a Slovenska, pokud jde o řízení o rozvod manželství, ze kterého vzešly nezletilé děti. Dle ustanovení § 755 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, totiž v případě, že manželé mají nezletilé dítě, které není plně svéprávné, soud manželství nerozvede, dokud nerozhodne o poměrech dítěte v době po rozvodu manželů. Dokud tedy neexistuje pravomocné rozhodnutí upravující poměry nezletilého nesvéprávného dítěte, nelze dle českého práva manželství rozvést. Na Slovensku však není vedeno samostatné řízení, které by vyústilo v rozhodnutí o úpravě poměrů k nezletilému dítěti, nýbrž dochází v souladu s ustanovením § 113 odst. 1 slovenského zákona č. 99/1963 Zb., občianského súdného poriadku, k obligatornímu spojení řízení o úpravě práv a povinností k nezletilým dětem pro dobu po rozvodu manželství s řízením o rozvod manželství, a tudíž je vydán jediný rozsudek.
Vzhledem k tomu, že v současné době dochází čím dál tím více k zřetelnějšímu stírání hranic jednotlivých států a lidé tak uzavírají národnostně smíšená manželství, je jim věnována pozornost v kapitole šesté. V té je čtenáři přiblížena jak úprava unijní, zejména nařízení Brusel IIbis, tak úprava obsažená v zákoně č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém. Poslední kapitola, jak je již uvedeno výše, čtenáři velmi poutavým způsobem přibližuje právní úpravu rozvodu manželství ve 14 vybraných světových zemích.
S ohledem na výše uvedené publikace jistě osloví čtenáře jak z řad laiků, studentů právních oborů, tak i odborníků, neboť nabízí ucelený pohled na právní institut rozvodu manželství, se kterým autoři publikace velmi vhodně spojují další právní instituty, a snaží se odpovědět na nejrůznější otázky, kterými je rozvod manželství protkán.
Můžete koupit Z d e