Oblek společenský: Puttin’ on the Ritz
autor: PR publikováno: 22.06.2014
V našich předchozích článcích jsme probrali problematiku klasického pánského oblečení, respektive důvody, proč se rozhodnout pro oblek na míru, takzvaný „The Full Bespoke Suit“ a správný oblek pro advokáta do každodenního pracovního procesu. V tomto čísle jste se ovšem rozhodl věnovat se správnému oblečení (nejen) advokáta do společnosti a poukázat na zásadní rozdílnost těchto dvou obleků. Proč nemůže být pánský oblek do společnosti totožný s oblekem, který advokát nosí ve svém pracovním dni?
Protože se zkrátka nejedná o stejný typ obleku. Ač budeme mluvit o společenském obleku, nejsou tím myšleny šaty na zcela speciální příležitosti, které se obecně označují jako formální a mezi které zejména patří denní oblek cutaway, večerní smoking či jeho ultra slavnostní sourozenec frack.
O jakých pánských oblecích tedy hovoříme?
Mluvíme o obleku pro výjimečnou příležitost. To znamená luxusní oblek pro různorodé významnější události, počínaje obědem ve stylovém restaurantu, odpolední recepcí, návštěvou významné kulturní akce až po oblek na večeři s dámou a následnou skleničku klidně v „posh“ cocktail baru. Pozn. Tak jako žena zcela přirozeně vycítí, že je vhodná příležitost být výjimečně krásná, zvolí provokativnější barvu laku na nehty, vlasům dá jinou podobu než obvykle, obuje luxusní střevíčky na vysokém podpatku, a svou krásu zahalí do pro danou příležitost pečlivě zvolených šatů, tehdy i muž vycítí příležitost, kdy je vhodné, aby pro svůj vzhled udělal více než obvykle.
Jak má tedy takový oblek vypadat?
Na rozdíl od business obleku, který má být navíc v případě advokáta velice konzervativní a nemá netrpět přílišnou vynalézavostí, si můžeme u společenského obleku, kdy tyto příležitosti označujeme jako „Cocktail Attire“ nebo až „Semi-Formal“, dovolit mnohem více. Šaty mohou být různé a nemusí být nutně jen tmavé. Hranici tvoří pouze dobrý vkus a míra odvážnosti. Samozřejmě, že jen luxusní látka dá obleku ten správný šarm. Pokud však Váš oblek ušije z kvalitní látky špičkový krejčí, bude Váš oblek opravdovým klenotem, který všechny přítomné okouzlí jako drahý šperk. Na oblecích mohou být použity všemožné vzory a tak je třeba dát skutečně velký pozor na správné a dokonale stylové sladění. Ohled musí být proto brán na danou příležitost, nositele a doplňky.
U business obleku je to jednoduché, protože se jedná v podstatě o stejnokroj, který je pro všechny správně oblečené advokáty takřka totožný a rozdílnost se opět pozná ponejvíce v jeho kvalitě a v tom, zdali správně padne.
„Chic“ šaty do společnosti jsou ale něco jiného, a proto musíme fádnost business obleku opustit. Výjimečná příležitost si zkrátka zaslouží i výjimečné oblečení a samozřejmě, že i okolí vnímá mnohem více to, co má kdo na sobě.
Na rozdíl od business oblečení podléhají tyto obleky více módním trendům, a i když se profese advokáta nesnoubí s přílišnou četností změny stylu, nebyla by ignorace exklusivní módy šťastnou volbou. Pozn. Každý si asi dovede představit, jaký dojem vzbudí ve společnosti, resp. na společenské akci člověk v outfitu, který byl (snad) módním před deseti lety. Špatný! Boty, které dávno ztratily svůj tvar a kopírují spíše chodila (mnohdy je vídám dokonce i na gumové podrážce) či obuv s výraznou špičkou, která zaslouží spíše název ,,řiťokopky“ jsou doslova faux pas, nicméně to, se gentlemana z vyšší společnosti netýká.
Konkrétně tedy?
- Pro ne zcela formální příležitosti, jako je významná konference, oběd v drahém restaurantu, recepce, gala diner, návštěva představení v divadle či opeře, večerní party, návštěva módního baru, schůzka s dámou apod. jsou vhodné středně šedá a modrá včetně jejich tmavších odstínů. Černá ovšem pouze ve večerních hodinách!
- Odstíny tmavnou s postupující denní hodinou, nebo s narůstající exkluzivitou prostředí.
- Košile vždy velice decentní světlá. Výraznější kreace vyžadují vytříbený vkus.
- Pokud si nejsme jisti, tak kravata či motýlek vždy v tónu košile či obleku. Bez kravaty či motýlka ani ránu!
- Pokud je příležitost významnější, dejte si do kapsy saka hedvábný kapesníček ladící s kravatou, ale nikdy ne s ní totožný. Sázkou na jistotu je kapesníček ze stejné látky jako košile.
- Obuv vždy perfektně padnoucí a vyleštěná, zásadně kožená, v barvě černé, vínové burgundy či tmavě hnědé (večer vždy černá).
- Ponožky mají být vyšší a v případě pochybností volíme barvu v tónu obleku.
- Kožený opasek musí ladit s barvou obuvi. Sponu na opasku máme vždy ze stejné barvy kovu, jako manžetové knoflíky a hodinky.
- Doplňky volíme opatrně. Hodinky vybírejte tak, aby svou kvalitou a stylem kopírovaly oblek, nezapomeňte ale, že se jedná o doplněk.
- Manžetové knoflíčky jsou poslední třešinkou na dortu. Na den můžete knoflíčky pojmout vtipně, ale večer radím spíše elegantní a jemné kousky z Vaší sbírky.
- A nakonec: Nebojte se módy, buďte trendy, experimentujte, ale
- zohledněte i své výjimečné postavení ve společnosti a podtrhněte jej! Naopak poukažte na jistý kontrast, kdy se z jinak velice decentního a konzervativního advokáta stane při těchto výjimečných příležitostech elegantní moudrý Dandy.
- P.S.: Pokud jste rockovou hvězdou typu Eltona Johna, nic z výše uvedeného pro Vás neplatí!
Zaujal vás tento článek? Čtěte také:
Oblekem projevíte vaši individualitu a příslušnost k advokátnímu stavu
Business oblečení advokáta – Keep Calm and Dress Well
Více informací na www.rexim.eu.
Najdete nás také na facebooku.