K. Eliáš, B. Havel, P. Bezouška, D. Šustrová: Občanské právo pro každého. Pohledem (nejen) tvůrců nového občanského zákoníku
autor: prof. JUDr. PETR HAJN, DrSc. publikováno: 07.01.2014
Wolters Kluwer ČR, Praha 2013, 590 Kč.
Vynikající český právní myslitel, profesor E. Svoboda, napsal: „Je-li nějaké zvláštní myšlení právnické, pak myslím, že by se mělo vyznačovat hlavně tímto: představit si a plně pochopit, jak pravidlo z papíru vstoupí v život a jak tam, na té horké půdě, kde nežijí mátohy, ale živí, myslící a cítící lidé, bude působit. Spřádat pojmové pavučiny, štěpit vlasy po délce, rozmotávat uměle zamotané uzly myšlenkové - to je dobré cvičení mozku, ale není to právnictví.“[1] Nevím, zda profesor Karel Eliáš zná Svobodovu myšlenku, i když při jeho sečtělosti se to dá předpokládat. V knize, kterou se chystám zabývat, si často představuje, jak pravidla z nového občanského zákoníku vstoupí v život a budou tam působit. Uvědomuje si přitom jednu ze specifik právnického jazyka, která se projevuje nejen v právních předpisech, ale i v knihách o právu. Na straně 30 recenzovaného díla píše, že „jazyk zákona sleduje v prvé řadě účelnost vyjadřování, označování téhož týmiž slovy, což nutně vede ke stereotypům, přičemž hledisku účelnosti, a tudíž i srozumitelnosti se podřizuje i hledisko jazykové a stylistické elegance. Věta ,Zlepší-li propachtovatel propachtovanou věc do té míry, že pachtýř může při řádném hospodaření dosáhnout vyššího výnosu, může se propachtovatel domáhat přiměřeného zvýšení pachtovného' (§ 2335 odst. 2) jistě nezní jako jambický verš, ale přesně vyjadřuje, co se chtělo stanovit.“
Jsou to pak především ilustrativní příklady, s jejichž pomocí Eliáš vysvětluje a i laickému čtenáři přibližuje ustanovení nového občanského zákoníku. Tak na str. 51 uvádí, že z ochrany soukromého života je vyňat „veřejný“ život jednotlivce. K tomu dodává: „Tím není míněno, že by bylo možné fotografovat nebo pořizovat videozáznam každého, kdo se pohybuje ve veřejném prostoru, např. v parku. Občanský zákoník vyjímá z ochrany jen člověka, který vystupuje veřejně v záležitosti veřejného zájmu. Objímající se dvojice v parku, která si vyměňuje vášnivé polibky, tak sice činí na místě veřejnosti přístupném, ale co dělá, provádí v zájmu ryze soukromém.[2] Ale kandidát na obecního zastupitele, který v témže parku vystoupí na předvolebním shromáždění, vystupuje veřejně a ve veřejném zájmu a nemůže bránit, aby záznamy jeho vystoupení byly pořízeny a rozšiřovány. Totéž ale platí i pro účastníky takového shromáždění, kteří s kandidátem diskutují a kladou mu otázky.“[3]
I počínání v soukromém prostoru se může jevit sporným, a proto Eliáš vysvětluje. „Masochista potřebuje svoji ,Venuši v kožichu' s bičem a důtkami, aby byl šťastný, a pokud to oba baví, pokud jsou zletilí a užívají si v soukromí, nestaví se k tomu soukromé právo negativně. Papparazo slídící v soukromí těch dvou a prodávající skrytě pořízené záběry bulváru by naopak jednal protiprávně, stejně jako médium, které by je pořídilo.“ Eliáš si dovede představit i běžnější životní situace a názorně naznačuje, jak na ně právo může reagovat. Tak na str. 50 píše: „Obvyklá cena běžné kvalitní portrétní fotografie staré padesát let se pohybuje mezi 20 a 50 Kč. Zničí-li mi ale někdo úmyslně jedinou fotografii mé zemřelé matky, připraví mě o víc než o předmět v hodnotě padesátikoruny. Tehdy je povinen nahradit víc než jen obvyklou cenu ....“[4] Takových instruktivních příkladů, metafor i minipříběhů uvádí Eliáš celou řadu i v dalších svých partiích knihy (např. O právu stavby, rodinném právu, bezdůvodném obohacení a právu dědickém); osvědčuje tak i svou zdatnost pedagogickou.
V podobném duchu se snaží psát i další z autorů Petr Bezouška, který dovede vytvořit výstižné titulky. Platí to zejména o kapitolkách na str. 64 až 71, nazvaných „Já jsem sice plnil, ale ta smlouva je neplatná, nebo ne?“ - „Neplatnost jen výjimečně, protože neplatná smlouva je drahá smlouva!“ - Když už ta neplatnost musí být.“. Netřeba snad podotýkat, že autor tu zkoumá ustanovení nového občanského zákoníku, jež staví hráz takové rozhodovací praxi, která až příliš snadno shledává smlouvy neplatnými. V této souvislosti se Bezouška zabývá nejen úpravou v novém kodexu soukromého práva, ale i dosavadní judikaturou Nejvyššího soudu a Ústavního soudu při rozhodování o platnosti smluv. Ostatně to činí i obecněji - v kapitolce nazvané „Evoluce, ne revoluce“ na str. 72 píše: „Mnohé z výše popsaných změn nejsou naprostými novinkami. Mnohdy se opírají o pravidla současného obchodního zákoníku, jindy o závěry, ke kterým dospěl Ústavní soud. Ne všechno se boří, z určitých znalostí lze tak i nadále vycházet.“ Na dosavadní rozhodovací praxi také často poukazuje v oddíle zabývajícím se lhůtami a příznačně nazvaném „O co můžeme přijít, když se nestaráme?“
Podobně výstižné titulky používá i další z autorů Bohumil Havel, zejména v oddíle „Co víc zavazuje, smlouva nebo zákon?“ Pod názvem „Všichni jsme si podobni, ale občas je někdo slabší“ vysvětluje na str. 86 jednu z velmi praktických životních situací a píše: „Pokud se při jednání o smlouvě použijí formuláře nebo jiné tiskopisy, jedná se o adhezní smlouvy, tedy o smlouvy, kde je jedna ze stran smlouvy fakticky omezena v možnostech určení jejího obsahu, a zákon proto vytváří pro slabší stranu mechanismy zajišťující její volnější vyjednávací pozici. Zákon zejména chrání slabší stranu proti překvapivým ujednáním, zvlášť nevýhodným ujednáním nebo ujednáním nesrozumitelným. I zde ale současně platí, že i slabší strana by měla mít soudný intelekt, tedy by měla potřebné listiny přečíst, protože zákon dává ochranu jen těm, kdo se jinak o svá práva starají.“
Instruktivně je pojat i další z Havlových oddílů, nazvaný „Jak založit firmu?“ Autor zde pro samotný podnikatelský subjekt použil označení „firma“ a při vysokoškolské zkoušce z obchodního práva by mu to někdy a někým mohlo být velmi vytýkáno. Havel se tu přizpůsobil běžné hovorové praxi a přiléhavě toto „pochybení“ na str. 145 vysvětluje: „Často se také říká, že podnikají firmy, že firma něco prodala, firmu někdo koupil apod. Ačkoliv jsou takovéto obraty z hlediska formálního práva nesprávné, intuitivně je každý nejen chápeme, ale dokonce je můžeme ospravedlnit. Podle občanského zákoníku je nicméně firmou jméno, pod kterým je podnikatel zapsán do obchodního rejstříku (§ 423 nového občanského zákoníku). Tedy podnikatel, který v obchodním rejstříku zapsán není, podniká pod vlastním jménem, zapsaný podnikatel pak pod firmou.“
V oddílu „Katastr nemovitostí v novém hávu“ Daniela Šustrová zasvěceně zkoumá, jak se novému občanskému zákoníku přizpůsobí úprava katastru nemovitostí. Obsah jednotlivých kapitol opět naznačují jejich názvy, např. „Je pozemek totéž co parcela?“; „Budova je stavba, stavba nemusí být budova“; „Jednotka je byt a něco k tomu“ aj. I zde je text zákona (ne vždy snadno pochopitelný) doprovázen názornými příklady. Tak na str. 226 a násl. autorka píše: „Ne každá stavba je budovou ve smyslu katastrálního zákona. Budova je nadzemní stavba spojená se zemí pevným základem, která je prostorově soustředěna a navenek převážně uzavřena obvodovými stěnami a střešní konstrukcí. Není stanoveno, kolik má budova mít obvodových zdí (zapisovány jsou i zcela atypické budovy, jako je letohrádek Hvězda v Praze na Bílé hoře nebo pavilón Z na brněnském výstavišti) nebo z jakého materiálu má být zhotovena, vždy je však nutné, aby splnila všechny požadavky najednou. Budovy, které se zapisují, jsou tedy zejména rodinné domy, činžovní domy, nákupní centra, školy, školky, tovární a výrobní haly, garáže, rekreační objekty, divadla, ale i hvězdárny, přestože mají posuvné střechy. Naproti tomu se do katastru nezapisuje pražské metro, protože je stavbou podzemní, nezapisují se ani autobusové zastávky, stejně jako se nezapisují ani zahradní altány nebo přístřešky na auta, protože nejsou uzavřeny obvodovými zdmi, chladicí věže temelínské elektrárny, silážní jámy a žlaby, protože nemají střešní konstrukci. Vinné sklípky na jižní Moravě, pokud jsou ve svahu, jsou považovány za podzemní stavby, nezapisují se rovněž zahradní bazény, studny, pařeniště, kůlny na úschovu zahradního náčiní ani udírny.“
V podobných příkladech z celé knihy by se dalo ještě dost dlouho pokračovat. Chtěl jsem jimi naznačit, že název publikace „Občanské právo pro každého. Pohledem (nejen) tvůrců nového občanského zákoníku“ si zaslouží (ostatně jako většina knižních titulů) v něčem doplnit. Jde především o knihu, která se zabývá nejen novým občanským zákoníkem. V řadě otázek se týká i dosavadních soudů v oblasti rozhodování o provedení prohlídek jiných prostor či opatřování informací o telekomunikačním provozu a proceduru aplikace těchto institutů tak úprav občanského a obchodního práva a judikatury k nim se upínající.
Přes všechnu snahu autorů o srozumitelnost, jejich dílo není četbou zcela nenáročnou a není tak úplně pro každého. Rozhodně však jde o knihu i pro právní specialisty a zejména pro ty z nich, k jejichž úkolům patří, aby druhým přibližovali text a smysl právních předpisů. Nemíním tím jen právní pedagogy, ale zejména i advokáty či podnikové právníky. K nezbytnostem jejich povolání patří, aby zákony a jejich jednotlivá ustanovení vysvětlovali svým klientům a spolupracovníkům. Publikace, o níž tu byla řeč, je pak jedním (samozřejmě nikoliv jediným možným) příkladem, jak objasňovat právo těmi a těm, kdo s právem ve všech jeho podobách přicházejí do styku.
Můžete objednat zde.
prof. JUDr. PETR HAJN, DrSc., emeritní profesor Právnické fakulty MU v Brně
[1] Svoboda, E.: Obrany a útoky, Nakl. A. Srdce, Praha 1926, str. 20, cit. dle Havlan, P.: Veřejné vlastnictví v právu a společnosti, C. H. Beck, Praha 2008, str. V.
[2] Osobně bych spíše mluvil o převažujícím zájmu soukromém. V počínání zmíněné dvojice lze totiž shledat i prvky zájmu veřejného - tj. zájmu na příznivějším demografickém vývoji.
[3] Dodal bych, že se nelze bránit ani tomu, když redakce denního tisku vybere z pořízených fotografií tu, jež nejvýrazněji vyjadřuje, jaký vztah (kladný či záporný) má vydavatel listu k onomu kandidátovi a jeho příznivcům.
[4] Zde samozřejmě ani zákon, ani Eliáš nemohou říct, kolik bude činit ono „víc“. Budou tu rozhodovat okolnosti jednotlivého případu, advokátova argumentace a rozhodnutí soudu. „Součástí jakéhokoli rozhodnutí vždy nakonec budou hodnoty a přesvědčení osoby, která rozhoduje, k nimž jsou odborné vědomosti vždy jen jednou přísadou“; viz Lukeš, D.: Proč odborníkům klást pitomé otázky, Lidové noviny z 21. února 2009.