J. Dvořák, J. Švestka, M. Zuklínová a kol.: Občanské právo hmotné. Svazek 1., Díl první: Obecná část
autor: JUDr. MARTIN VYCHOPEŇ publikováno: 09.01.2014
Nový občanský zákoník, jehož účinnost se předpokládá k 1. 1. 2014 a jehož teoretická východiska jsou v naprosté většině případů zcela odchylná od stávající občanskoprávní doktríny, vyvolává již dnes nejen praktické, ale i obsáhlé teoretické diskuse.
Vstříc těmto diskusím může jít pouze komplexní práce, která se nutně musí zabývat nejen novým občanským zákoníkem, ale občanskoprávní naukou obecně. Tímto dílem je nepochybně učebnice Občanského práva hmotného kolektivu autorů pod vedením tria Švestka, Dvořák, Zuklínová z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Práci letos vydalo nakladatelství Wolters Kluwer Česká republika.
Jedná se o první svazek komplexně pojaté učebnice občanského práva hmotného a jeho výkladu podle zákona č. 89/2012 Sb. Jde nikoliv pouze o komentář k novému občanskému zákoníku, nýbrž o úvod a analýzu nové obecné části občanského práva vůbec. Každý právník potvrdí, že bez důkladné znalosti obecné části občanského práva v podstatě nelze vůbec aplikovat právo jako takové. Mnozí dnes již praktikující právníci se po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku budou muset pokorně vrátit ke studiu obecné části občanského práva a tato učebnice pro ně představuje spolehlivého průvodce a učitele.
Jak již bylo řečeno, jde především o učebnici. A to učebnici prvotřídní, která se věnuje nejen občanskému zákoníku, ale obecné části občanského práva v jeho celku a souvislostech. Nejde o práci komentářového typu, nýbrž o práci typu pedagogického a vědeckého. Bez studia podobných prací však nelze s úspěchem proniknout do tak krásného a současně složitého oboru, jemuž se říká občanské právo hmotné. Lze prominout občasnou neznalost toho či onoho občanskoprávního institutu - bez dokonale zvládnuté obecné části občanského práva však není kvalitního právníka.
Učebnice evidentně navazuje na kontinuitu a tradici učebnicové tvorby autorů a jejich dlouholetou systematickou práci na tomto úseku. I svým obsahem práce splňuje všechny parametry, které učebnice splňovat musí a má - stručný historický vývoj, exkurzi do evropského soukromého práva, prameny, jejich klasifikaci, rozbor norem občanského práva, občanskoprávních skutečností, subjektů občanského práva, zastoupení, občanské právo v subjektivním smyslu, občanskoprávní povinnosti, předmět občanského práva a promlčení, prekluzi a vydržení. Jednotlivé občanskoprávní instituty jsou analyzovány, jak se sluší na správnou učebnici, nejprve z hlediska obecného a teoretického, často také z hlediska historického a hlavně pak z hlediska významového a teleologického. Nechybí pravidelné srovnání i s úpravami zahraničními. Již z takto podané stručné rekapitulace jsou patrny klasické parametry kvalitní učebnice, která je navíc doplněna praktickým věcným rejstříkem.
Co je důležité - práce je svojí strukturou a obsahem připravena na další zdokonalování a úpravy, k nimž nepochybně bude muset dojít při následných analýzách dopadu nové regulace, judikatury a dalšího vědeckého zkoumání, což ostatně autoři sami v předmluvě své práce předpokládají.
Nový občanský zákoník bude představovat významnou diskontinuitu v občanskoprávních vztazích. Právě pro tuto očekávanou diskontinuitu lze očekávat, že první díl učebnice Občanského práva hmotného - obecná část bude kladně přijata nejen studentskou, ale i praktikující či vědeckou veřejností a bude hojně využívána.
Můžete objednat z d e .
❖ JUDr. MARTIN VYCHOPEŇ, advokát a externí pedagog na PF UK