Místopředseda ČAK Robert Němec jednal s profesními komorami o vinklaření
publikováno: 24.03.2017
Vedle premiéra Bohuslava Sobotky se setkání zúčastnil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka, pro něhož to bylo první setkání s profesními komorami ve funkci předsedy Legislativní rady vlády. Jako host byl přítomen ministr vnitra Milan Chovanec, ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a zástupci dalších ministerstev.
Česká advokátní komora podle slov svého místopředsedy Roberta Němce vítá pozornost, která je této problematice věnována ze strany vlády i ústavněprávního výboru PS PČR, neboť se jedná o závažný problém, v jehož důsledku může dojít k poškození práv spotřebitele. „Věříme, že nová právní úprava, která se právě projednává v parlamentu, přinese efektivní nástroj v boji proti vinklaření,“ uvedl po jednání Robert Němec.
Ministr Jan Chvojka dodal, že „nárůst vinklaření v poslední době ukazuje, že musíme rozhodně zpřísnit ochranu spotřebitele, neboť v konečném důsledku to poškozuje právě ty, kterým jsou neodborné rady pod rouškou profesionality a odbornosti podávány.“
Vinklaření postihuje stále více oborů. Netýká se jen advokátů, exekutorů, finančních poradců či lékařů, ale zasahuje například i do praxe veterinářů, stomatologů, notářů, architektů či stavebních inženýrů.
Předseda vlády i ministr uvítal pozměňovací návrh k zákonu o advokacii a notářskému a exekutorskému řádu, který by měl výrazně přispět ke změně regulace v postihování neoprávněného výkonu činnosti coby správního deliktu. Pokud se tato nová úprava osvědčí, měla by být aplikována i na další profese. Na zhodnocení účinnosti novely zákona advokacii by měly spolupracovat komory s dotčenými resorty. Dle slov ministra Chvojky by však již nyní měla být zahájena separátní jednání komor se zdravotnickým, respektive veterinárním přesahem (tj. lékařské, lékárnické, stomatologické a veterinární) s gesčně příslušnými resorty (zdravotnictví a zemědělství). Připravovaná novela totiž explicitně neřeší problém vinklaření, se kterým se v rámci své působnosti setkávají. Téma neoprávněného výkonu rezonuje napříč všemi profesními komorami a pouze v těsné spolupráci s příslušnými resorty jej lze řešit tak, aby se beztrestné působení tzv. vinklářů v praxi minimalizovalo.
„To, že odborné činnosti mohou výt vykonávány neodbornými osobami, vnímám jako problém. Jsem rád, že jsme se dnes na setkání s profesními komorami snažili nalézt společnou řeč a věnovali hodně tomu, jaké aktivity může stát, za podpory profesních komor, navrhnout a jak ještě více zefektivnit komunikaci mezi státem a profesními komorami,“ dodal Jan Chvojka.
Z dvanácti profesních komor zřízených zákonem byli k jednacímu stolu přizváni zástupci komor, které se s tzv. vinklařením potýkají nejvíce - Česká advokátní komora, Česká lékařská komora, Česká lékárnická komora, Česká stomatologická komora, Exekutorská komora ČR, Komora daňových poradců ČR a Komora veterinárních lékařů ČR.
Je však třeba zdůraznit, že problém se ve větší či menší míře týká všech profesních komor zřízených zákonem. Okruh účastníků jednání v neposlední řadě zahrnuje zástupce resortů, kterých se problematika tematicky rovněž dotýká - Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo zemědělství.
Úzce zaměřené jednání v menším formátu navazuje na pravidelná setkání zástupců profesních komor s předsedou vlády a ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, které se konají od roku 2015.
JUDr. Hana Rýdlová
Foto: Úřad vlády ČR