Marek Fryšták, Petra Polišenská: Dokazování v přípravném řízení. Nejvýznamnější judikatura k vybraným tematickým okruhům
autor: Mgr. Ing. Vladimír Gajdičiar publikováno: 04.11.2014
Z pohledu reformovaného kontinentálního právního systému realizovaného v České republice je přípravné řízení přirozeně vnímáno jako podstatná součást celého trestního procesu, jenž od roku 1989 zaznamenal mnohé zásadní změny, které dotváří fakt, že ani jeho dnešní legislativní podoba v zásadních otázkách nevyhovuje moderním trendům restorativní justice.
Dokazování v trestním řízení představuje složitý komplex procesních postupů orgánů činných v trestním řízení, kterými je možné zjistit náležitý skutkový základ potřebný pro jejich rozhodnutí i pro další procesní postup tak, aby mohl být splněn základní účel trestního řízení, přičemž na výsledku dokazování v plné míře závisí i kvalita jejich meritorních rozhodnutí.
Jelikož s ohledem na základní zásady bezprostřednosti a ústnosti by měla být stěžejní část dokazování v nejširším a nejkomplexnějším rozsahu provedena až v rámci řízení před soudem, je role přípravného řízení mnohokrát podceňována. Je zřejmé, že v přípravném řízení dochází k zásadním zásahům do základních práv a svobod a na kvalitě jeho průběhu bezprostředně závisí i průběh a úspěšnost dokazování v hlavním líčení a tím i jeho výsledek, protože mnohá procesní pochybení v přípravném řízení není častokrát možné před soudem konvalidovat.
Rovněž je zřejmé, že pokud nebude trestní věc v přípravném řízení zákonným způsobem řádně a včas objasněna a nebudou zabezpečeny a prověřeny rozhodující důkazy, není možné očekávat úspěšné řízení před soudem, ke kterému v konečném důsledku nemusí ani dojít. Přípravné řízení sice vytváří jistý půdorys pro zákonný průběh řízení soudního, čímž je jeho role neodmyslitelná, komplikovanost samotného trestního řízení, formální náročnost dokazování a v neposlední řadě i nedostatečná podoba současné trestněprávní úpravy předznamenávají stále vyšší a systematičtější ingerenci ze strany rozhodovací činnosti soudů v podobě judikatury.
Jelikož soudní judikatura bezprostředně ovlivňuje reálnou aplikační praxi trestněprocesního dokazování, lze její tematickou sumarizaci a následné analytické zpracování a zkoumání zajisté považovat za jeden z účinných, zásadních a nezbytných nástrojů pro odpovědnou činnost orgánů činných v trestním řízení i pro procesní postupy dalších subjektů trestního řízení. Efektivní, ucelené a jedinečné zpracování nejvýznamnější judikatury za období posledních téměř 25 let, která se zaměřuje na konkrétní tematické okruhy trestního řízení, reflektující přitom jedinečnost dokazování v přípravném řízení, je v rámci odborně zpracovaných studií ojedinělé.
V nakladatelství Leges v Praze vyšla v březnu 2014 vědecká monografie s atraktivním obsahem pod názvem „Dokazování v přípravném řízení - Nejvýznamnější judikatura k vybraným tematickým okruhům“, jejíž autory jsou doc. JUDr. Marek Fryšták, Ph.D., docent katedry trestního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity, a JUDr. Petra Polišenská, vedoucí oddělení evidence judikatury Nejvyššího soudu České republiky.
Tato na českém trhu unikátní publikace představuje reprezentativní a ucelený soubor tematicky zaměřené judikatury, týkající se dokazování v přípravném řízení. Autoři se v publikaci podrobně věnují nejvýznamnější judikatuře obecných soudů, jakož i judikatuře Ústavního soudu, které jsou tematicky sladěny s obsahem aktuální právní úpravy k 31. 12. 2013. Ambicí autorů bylo tematicky shromáždit, významově vyprofilovat a přehledným způsobem zpracovat a publikovaného judikátu, jakož i označení soudu, který příslušné rozhodnutí vydal. V neposlední řadě je u každého rozhodnutí uveden zdroj publikace daného rozhodnutí, ať už v oficiálních sbírkách příslušných soudů, nebo v jiné odborné literatuře. Nosnou částí každého rozhodnutí je přirozeně přehledně zpracovaná právní věta, vhodným rozsahem podpořená vybranými částmi odůvodnění tohoto rozhodnutí na podporu a usnadnění pochopení její interpretace.
Autoři přehledně zpracovali 183 rozhodnutí obecných soudů (především Nejvyššího soudu) a Ústavního soudu, které rozdělili do těchto tematických oblastí - usnesení o zahájení trestního stíhání, neodkladné a neopakovatelné úkony, přípravné řízení, zkrácené přípravné řízení, právo na obhajobu, dokazování, nepřípustné důkazy, absolutně a relativně neúčinné důkazy, odposlech a záznam telekomunikačního provozu a náhrada nemajetkové (imateriální) újmy.
Faktem je, že současná odborná literatura mnohdy nedokáže efektivně a adekvátně reagovat na aplikační problémy související se stále častějšími změnami právní úpravy, ani na aktuální soudní judikaturu. Recenzovaný výběr judikatury docenta Fryštáka a doktorky Polišenské je obsahově i metodicky zpracován na vysoké odborné úrovni s jednoznačnou znalostí sumarizované problematiky, což podporuje i samotná koncepce vybraných tematických okruhů.
Autoři nabídli široké veřejnosti pečlivě zpracovanou databázi nejvýznamnějších rozhodnutí soudů z oblasti dokazování v přípravném řízení, ve které za pomoci vhodně zvoleného vyhledávacího aparátu lze nalézt požadovanou informaci v krátkém čase. Publikace tak představuje ojedinělý soubor řešení úzce specifikované problematiky trestně-procesního dokazování.
Vzhledem k výše uvedenému, jakož i ke skutečnosti, že se obsahově jedná o jedinou takto tematicky zpracovanou publikaci svého druhu, je možné recenzovanou monografii doporučit nejen zájemcům o trestní právo procesní a právním teoretikům, ale především advokátům, soudcům a orgánům činným v trestním řízení.
Můžete koupit Z d e