Jiří Večeřa: Ochrana spotřebitele v České republice a Evropské unii
autor: Mgr. TOMÁŠ ŠPERKA
publikováno: 26.11.2013
Pulty knihkupectví od března roku 2013 obohacuje monografie s názvem „Ochrana spotřebitele v České republice a Evropské unii“, přinášející čtenářům praktický výklad a poznatky z aplikační praxe. Ochrana spotřebitele patří dlouhodobě mezi nejvíce dynamické oblasti práva, proto lze uvítat publikaci, zabývající se touto oblastí práva nejen v České republice, ale i v Evropské unii. Recenzovaná publikace je určena nejen pro laiky, ale též pro odbornou veřejnost, když reaguje na aktuální otázky spojené s novým občanským zákoníkem, nabývajícím účinnosti dne 1. 1. 2014. Spotřebitelům i dodavatelům, resp. podnikatelům, se tak dostává do rukou monografie pojednávající jak obecně o evropeizaci občanského práva, tak i konkrétně o jednotlivých spotřebitelských smlouvách. Ochrana spotřebitele je mnohdy považována za příliš silnou, na druhou stranu spotřebitelé nejsou natolik znalí práva, aby se mohli svých práv domáhat v plném rozsahu, jak jim je dopřává právní řád České republiky. Čtenářům se při četbě dostává odpovědí na běžné každodenní situace při koupi zboží přes internet, na předváděcí akci, a to včetně podrobného návodu jak uplatnit odpovědnost za vady (reklamovat). Nelze opomenout ani odpovědi na otázky ve vztahu k cestovní smlouvě, kterým není v literatuře věnováno příliš prostoru.
Samotný přebal této, odborným stylem psané publikace, informuje o jejím obsahu, když vyjmenovává obecné smluvní typy spotřebitelských smluv a názvy významných kapitol. Mimoto uvádí, že bližšímu rozboru je podroben vliv evropského práva, včetně judikatury Soudního dvora EU, na zmiňované typy spotřebitelských smluv. Knihu na vhodných místech protkává i komparace s německým harmonizovaným právem, což jí dodává na odborném charakteru. Publikace působí vyváženým dojmem, podtrženým sedmi systematicky seřazenými kapitolami. Autor seřadil kapitoly od obecné europeizace oblasti občanského práva přes europeizaci úpravy spotřebitelských smluv a obecných smluvních typů až po úpravu v novém občanském zákoníku. Závěr knihy je věnován dalšímu vývoji práva Evropské unie na ochranu spotřebitele.
První kapitoly monografie přibližují čtenáři evropské právo, jeho základní zásady a vliv na národní právní řád. Dále jej seznamují s nejrelevantnějšími prameny evropského práva, zejména pak s nařízeními a směrnicemi, týkajícími se ochrany spotřebitele. Nelze přehlédnout, že autor v publikaci několikrát upozorňuje na úplnou harmonizaci, přičemž předmětný termín vysvětluje laickým způsobem v odborném duchu. Čtenáři jsou též informováni o významu Evropského soudního dvora a o jednotlivých soudních řízeních před ním, když významná část pojednává o řízení o předběžné otázce. Tato podkapitola zaujme výrazným prokladem české judikatury Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a také Ústavního soudu.
Ve třetí kapitole soustředí autor svoji pozornost na jednotlivé spotřebitelské smlouvy, mezi které řadí smlouvy uzavřené na dálku, smlouvy o finančních službách uzavřené na dálku, smlouvy uzavřené mimo provozovnu a timesharové smlouvy. Kapitolu uvádí problematika obecných otázek týkajících se spotřebitelských smluv, zejména pak nepřípustných ujednání. Právě třetí kapitola představuje nejrozsáhlejší a současně i nejstěžejnější část recenzované monografie. Autor kapitolu zpestřuje o českou i evropskou judikaturu, přičemž neopomíná komparovat české normy s normami německými. Stěžejní kapitola je tak zajímavá, čtivá, a současně i velmi přehledná.
Ač se třetí kapitola jeví jako dostatečně judikatorně prostoupena, následná kapitola s názvem „Europeizace obecných smluvních typů“ ji mnohonásobně přesahuje, a tím získává výrazný praktický ráz. Předmětná kapitola je věnována harmonizaci vybraných aspektů kupní smlouvy, cestovní smlouvě a spotřebitelskému úvěru. Cestovní smlouva patří mezi témata, kterým v literatuře není věnováno tolik pozornosti, než kolik by si zasloužila. Autor tuto skutečnost napravuje a podává čtenáři výklad důležitých ustanovení týkajících se cestovní smlouvy, přičemž se zaměřuje na praktické otázky. Mezi takové zařazuje otázku jednostranného zvýšení ceny zájezdu či možnost změny podmínek cestovní smlouvy.
Pátá kapitola analyzuje zvláštní typ odpovědnosti za škodu způsobenou vadou výrobku a její vztah k obecné úpravě v občanském zákoníku. Autor vykládá a analyzuje jednotlivá důležitá ustanovení, přičemž výstup formuluje srozumitelným a lehce pochopitelným způsobem. Nabízí tak ucelený pohled na institut odpovědnosti za škodu se zaměřením na zvláštní typ odpovědnosti za škodu způsobenou vadou výrobku.
Novému občanskému zákoníku, resp. ochraně spotřebitele v novém občanském zákoníku, je věnována šestá kapitola. Monografie provádí čtenáře novou soukromoprávní úpravou, týkající se ochrany spotřebitele, a to od vysvětlení pojmů, přes jednotlivé typy spotřebitelských smluv, až po odpovědnost výrobce za škodu z vady výrobku. I přes nabytí účinnosti nového občanského zákoníku tak publikace neztratí na své hodnotě. Závěr knihy pojednává o dalším vývoji ochrany spotřebitele na evropské úrovni a evropském kodexu soukromého práva.
Prakticky zaměřená publikace oslovuje čtenáře jak z řad laiků, studentů právních oborů, tak i odborníků, neboť nabízí ucelený pohled na tematiku ochrany spotřebitele na úrovni nejen českého, ale i evropského práva. Rozhodnutí českých soudů i Evropského soudního dvora příjemně zpestřují knihu a osvětlují čtenáři praktické dopady předmětných zákonných ustanovení. Čtenáři nepochybně ocení orientaci v publikaci při vyskytnutí se praktického problému. Knize lze vytknout pouze její příliš odborný ráz v místech pojednávajících o evropském právu, což naopak zrcadlí autorovu erudovanost a orientaci v oboru. Publikaci doporučuji všem spotřebitelům i dodavatelům, neboť i v mé knihovně nalezla důstojné místo.
Mgr. TOMÁŠ ŠPERKA, interní doktorand oboru občanské právo na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a advokátní koncipient v Prostějově
Můžete koupit Z D E.