Jelínek a kol.: Trestní odpovědnost právnických osob v České republice - bilance a perspektivy
autor: Mgr. ANDREA BERANOVÁ publikováno: 25.11.2013
Leges, Praha 2013, 386 stran,590 Kč.
Dnem 1. ledna 2012 nabyl účinnosti zákon č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. Po několikaletém úsilí se Česká republika zařadila k většině evropských států, které mají ve svých právních řádech zakotvenou trestní odpovědnost právnických osob. Trestní odpovědnost právnických osob je jednou z nejspornějších otázek trestněprávní teorie. Je tomu tak proto, že tento institut narušuje osvědčený systém základních zásad trestního práva. Přijetím citovaného zákona došlo především k prolomení zásady individuální trestní odpovědnosti. Kromě zavedení kolektivní trestní odpovědnosti byl katalog základních zásad trestního práva rozšířen o zásadu souběžné nezávislé trestní odpovědnosti fyzické a právnické osoby a zásadu přechodu trestní odpovědnosti právnické osoby na právního nástupce. V důsledku neexistence podrobnější právní úpravy vznikla otázka, na jaké subjekty a v jakém rozsahu trestní odpovědnost skutečně přechází. Dochází k přechodu trestní odpovědnosti jen v případě zániku původní právnické osoby, nebo i v případech, kdy právnická osoba pouze převádí jmění na právního nástupce? Týká se přechod trestní odpovědnosti právnické osoby v případě její přeměny jen právnických osob, nebo také osob fyzických? Jedná se o singulární nebo univerzální sukcesi? To je jen příklad otázek, které nový zákon v rovině viny po sobě zanechal.
V rovině sankcionování právnických osob vznikají pochybnosti ohledně účelu trestu, kritérií pro ukládání trestů, podmínek pro ukládání trestu zrušení právnické osoby, nekompletní úpravy dvou zvláštních forem trestu zákazu činnosti nebo výkonu trestu uveřejnění rozsudku.
Kromě trestního práva hmotného se jeví být problematická i aplikace trestního práva procesního. Základem všech nejasností je § 1 odst. 2 zákona č. 418/2011 Sb., stanovující subsidiární použití trestního řádu v řízení proti právnickým osobám „není-li to z povahy věci vyloučeno“, v kombinaci s torzovitou úpravou zvláštních ustanovení o řízení proti právnickým osobám. Neúplná právní úprava může působit obtíže při určování procesních práv a povinností konkrétních subjektů, což by vedlo k ohrožení právní jistoty všech zúčastněných stran.
Z výše uvedeného je patrné, že trestní odpovědnost právnických osob představuje zcela nový a nepoznaný fenomén, se kterým se bude muset teorie i praxe postupně vypořádat. Právě skutečnost, že se jedná o doposud neprobádanou právní oblast, byla impulzem pro vytvoření kolektivní vědecké monografie s názvem „Trestní odpovědnost právnických osob v České republice - bilance a perspektivy“. Tato monografie byla zpracována v rámci programu rozvoje vědních oblastí na Univerzitě Karlově (PRVOUK) P 04 „Institucionální a normativní proměny práva v evropském a globálním kontextu“. Autorský kolektiv, jehož vedoucím je prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc., se skládá z předních českých a slovenských odborníků trestního práva, správního práva, kriminologie a kriminalistiky.
Recenzovaná monografie je rozdělena do tří vnitřně homogenních celků a obsahuje celkem 30 kapitol.
První část se zabývá obecnými otázkami deliktní odpovědnosti právnických osob prostředky veřejného práva. Komparativní analýzu trestní odpovědnosti právnických osob z hlediska práva mezinárodního, evropského a vybraných zahraničních právních řádů předkládá Jozef Záhora. Pavel Maršálek uvažuje nad legitimitou trestní odpovědnosti právnických osob. Přes četné výhrady k tomuto instrumentu ze strany odborné veřejnosti nakonec dospěl k závěru, že s ohledem na bující kriminalitu právnických osob se zákonodárce přijetím zákona č. 418/2011 Sb. vydal správnou cestou. Výhody a nevýhody správní a trestní odpovědnosti právnických osob popisují Ivan Šimovček a Tomáš Strémy. Důvody proti zavedení trestní odpovědnosti právnických osob uvádí Ivan Roháč. Richard Pomahač se zamýšlí nad rozdíly mezi správní a trestní odpovědností veřejnoprávních korporací. Ke správnímu trestání osob veřejného práva se detailněji vyjadřuje Josef Staša.
Druhá část je věnována otázkám trestní odpovědnosti právnických osob v platné české právní úpravě. Jiří Jelínek výstižně sumarizuje všechny klady a zápory nového zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Margita Prokeinová srovnává českou a slovenskou úpravu trestní odpovědnosti právnických osob. Rozbor časové, místní, osobní a věcné působnosti zákona č. 418/2011 Sb. nabízí Michal Sýkora. Nad možností trestní odpovědnosti územních samosprávných celků se zamýšlí Martin Kopecký. Poté následuje kapitola Lukáše Bohuslava k obtížné otázce přičitatelnosti trestných činů právnickým osobám. Na složitost tohoto tématu poukázala i Jana Navrátilová, která kromě nástrojů prevence páchání trestných činů zaměstnanci právnické osoby předestírá zajímavou výseč zahraniční judikatury k přičitatelnosti trestných činů právnickým osobám. Přechodu trestní odpovědnosti právnické osoby na právního nástupce se věnuje Pavel Šámal. Zevrubnou analýzu vztahu skutkových podstat trestných činů a správních deliktů právnických osob předkládá Helena Prášková. Tomáš Gřivna se koncentruje na problematiku konkurence trestního a správního řízení podle § 28 zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Vladimír Pelc se zabývá odpovědností právnických osob za trestný čin praní peněz. Dagmar Císařová a Olga Sovová zkoumají odpovědnost právnických osob za poskytování zdravotní péče. S ohledem na závažná protiprávní jednání zdravotnických zařízení doporučují, aby zákonodárce rozšířil trestní odpovědnost právnických osob minimálně o nedbalostní delikty proti životu a zdraví. Problémy spojené s trestáním právnických osob popisuje ve své kapitole Věra Kalvodová. K procesním otázkám nového zákona se vyjadřují Jan Vidrna, Jiří Herczeg, Peter Polák, Jiří Říha, Lucie Kurilovská a Eduard Burda. Jan Vidrna upozornil na riziko právní nejistoty, vyplývající z nepropracované právní úpravy řízení proti právnickým osobám. Jiří Herczeg se zabývá právem na obhajobu právnické osoby v trestním řízení. Peter Polák poukazuje na rozdíly mezi českou a slovenskou úpravou trestní odpovědnosti právnických osob a z toho vyplývající odlišnosti v obsahu procesních práv, kterými právnická osoba v trestním řízení disponuje. Jiří Říha píše o zajišťovacích úkonech vůči právnické osobě v trestním řízení. Lucie Kurilovská a Eduard Burda se kromě vyloučení trestní odpovědnosti právnických osob, konceptu přičitatelnosti trestného činu a trestní odpovědnosti právního nástupce věnují osobám, které činí úkony za právnickou osobu v trestním řízení.
Třetí část obsahuje rozbor trestní odpovědnosti právnických osob ve vybraných zahraničních právních řádech. Kromě toho přibližuje fenomén trestní odpovědnosti právnických osob ve spojení s organizovaným zločinem a kyberprostorem. Postihem právnických osob za jednání v rámci kyberprostoru se zabývá Kateřina Lukášová. O způsobech vymezení rozsahu kriminalizace jednání právnických osob v Nizozemsku, Francii, Rakousku, Španělsku, Itálii a Polsku píše Katarína Danková. Slovenskou cestu k přijetí nepravé trestní odpovědnosti právnických osob popisuje Štefan Kočan. Zákonné podmínky pro ukládání ochranných opatření proti právnickým osobám na Slovensku analyzují Jaroslav Klátik a Marek Kordík. Na odlišnosti mezi českou a rakouskou úpravou trestní odpovědnosti právnických osob poukazuje Marta Uhlířová. Model trestní odpovědnosti právnických osob ve Švýcarsku vysvětluje Lenka Pošíková.
Monografie „Trestní odpovědnost právnických osob v České republice - bilance a perspektivy“ je pro právní teorii i praxi velmi přínosná. Hlavním přínosem této publikace je systematické zpracování tématu, které je s ohledem na nedávno přijatý zákon o trestní odpovědnosti právnických osob velmi aktuální. Různost pohledů na institut trestní odpovědnosti právnických osob je zaručena širokým autorským kolektivem, který čítá experty z oblasti trestního práva, občanského práva, správního práva a teorie práva. Publikace rozebírá jak obecné otázky, tak dílčí problematické souvislosti, na jejichž řešení nejsou jednotné názory.
O úspěch této monografie se zasloužilo i nakladatelství Leges, které provedlo pečlivou technickou redakci, monografii vydalo v tuhé vazbě s anglickým resumé a vkusnou barevnou obálkou.
Mgr. ANDREA BERANOVÁ, interní doktorandka na katedře trestního práva PF UK
Můžete koupit Z d e