Jarní půlroční konference AIJA v Rize


publikováno: 19.06.2017

Tato AIJA událost se jednoznačně zařadila mezi ty nezapomenutelné. Jednak pro jedinečnou atmosféru hlavního města Lotyšska, tak díky zvoleným odborným tématům. Riga byla v minulosti křižovatkou různých kultur, což z ní dýchá dodnes. Tato přívětivá atmosféra zcela souzněla s tradiční národnostní pestrostí bezmála 300členné účastnické základny konference. 

Odborná část byla organizována do dvou paralelních seminářů s tématy: Enviromental & Energy transactions – how to conduct / avoid litigation? a The start-up world – From seed to crop: current trends and developments.

Obě témata se setkala s velkým zájmem účastníků pro své praktické zaměření a aktuálnost. Obzvláště pak blok věnovaný světu start-up zahrnoval velice aktuálně zaměřené příspěvky mapující charakteristiky právního poradenství pro začínající podnikatelské subjekty a s tím spojené nejčastější právní i podnikatelská dilemata. Stěžejním tématem tohoto semináře byly způsoby financování a investic do start-upových projektů. Přednášející představili několik typů investorů začínajících podnikatelských počinů, a to od tzv. „3Fs Capital“ (Friends, family and fools), přes crowdfunding až po strategické a finanční investory (venture capital). Dále také poukázali na práva duševního vlastnictví a důležitost jejich ochrany od samého počátku podnikání.

Obrovskou pozornost si získala přednáška na velice aktuální téma FinTechs and the Online World, v jejímž rámci byly představeny nejvýraznější současné trendy v této oblasti. Posluchači se mohli dovědět, že FinTech technologie jsou nejvíce využívány v oboru financování (crowdfunding, crowdinvesting atd.), správy portfolií (robotické poradenství, investiční bankovnictví), platebních metod (blockchain a virtuální měny) a v dalších oblastech (např. pojišťovnictví, internetové vyhledávače atd.).

V rámci druhého přednáškového bloku řečníci polemizovali nad otázkou, zdali může pojištění snížit rizika E&E (Environmental & Energy) transakce a také upozornili na fakta, na která je potřeba se zaměřit při sjednávání pojistných smluv. Přednášející z různých zemí se dále podělili o své zkušenosti s energetickými spory a poukázali na úskalí používání anglických pojmů pocházejících z common law kultury v kontinentálně-právních smlouvách.

Odborný program byl efektivně obohacován i o krátké vzdělávací minisemináře, které probíhaly v přestávkách mezi hlavními semináři a soustředily se na zdokonalení praktických právnických dovedností. O své poznatky ohledně psaní právních textů v angličtině se podělil americký kouč a bývalý právník Chris Jensen. Zásadami vystupování a prezentace na veřejnosti zájemce seznámil maďarský lektor Tamás Lippner.

Velice zajímavý byl i hodinový panel s lotyšskými investigativními novinářkami Ingou Springe a Ritou Ruduša v rámci Human rights session organizovaný již tradičně dopoledne druhý den odborného programu konference. Na něm byl popsán v současnosti velice rozšířený jev „fake news“, jeho zásah do lidských práv a způsob boje proti vytváření a zveřejňování nepravdivých informací na internetu. Obzvláště poučnou byla prezentace, jak rozpoznat informace od důvěryhodného zdroje právě od fake news.

Kromě přednáškového programu organizační výbor pro účastníky připravil i bohatý společenský program. Oficiální uvítací večer se uskutečnil v krásném prostředí největšího lázeňského města v Lotyšsku Jürmala. Na jürmalské pláži tak měli hosté příležitost navazovat nové pracovní i přátelské kontakty s právníky z jiných států.

Jedinečným zážitkem se pro mnohé stala home hospitality, která je tradiční součástí půlročních a výročních kongresů AIJA. Účastníci konference mohli případně i se svým doprovodem zažít na vlastní kůži úžasnou pohostinnost, společenskost, a neméně pak i kuchařské umění Lotyšů.

Na sobotní odreagování od odborného programu organizátoři připravili Treasure hunt, který účastníky provedl po centru Rigy a seznámil je tak s historickými a kulturními zajímavostmi hlavního města i dějinnými souvislostmi Lotyšska. Konference byla ukončena galavečeří v samotném historickém srdci Rigy v tzv. House of the Blackheads, původně vystavěném ve čtrnáctém století pro spolek svobodných německých obchodníků v Rize.  

Příští větší konferenční událostí AIJA je výroční kongres, který se koná v Tokiu od 28. 8. do 1. 9. 2017. Bližší informace naleznete na www.aija.org.

 

Mgr. Denisa Molnár, národní zástupkyně AIJA pro ČR

JUDr. Eva Ropková, advokát, členka AIJA