J. Švestka, J. Dvořák, J. Fiala, M. Zuklínová, H. Nová, D. Elischer, O. Frinta, D. Frintová: Občanský zákoník. Komentár. Svazek II. (§ 655-975)
publikováno: 18.08.2014
Wolters Kluwer, a. s., Praha 2014, 752 stran, 1268 Kč.
V posledních dnech se na pultech knižních obchodů objevil druhý svazek Komentáře k občanskému zákoníku, vydaný nakladatelstvím Wolters Kluwer. Jedná se o poměrně krátkou dobu, která uběhla od vydání prvního svazku, a můžeme se začíst do pokračování několikasvazkového komentáře k novému soukromoprávnímu kodexu. Zásluhou autorů a také rychlým zpracováním nakladatelství se široké veřejnosti dostává ve velmi krátké době do rukou další svazek.
Tentokrát se osvědčený tým autorů zaměřil na výklad druhé části nového občanského zákoníku (zákona č. 89/2012 Sb.), tj. na rodinné právo, které bylo v minulosti upraveno samostatným zákonem o rodině, a věnoval tak nové úpravě rodinného práva samostatný druhý svazek komentáře.
Nová úprava rodinného práva je v občanském zákoníku rozdělena do tří hlav. Hlava I je zaměřena na problematiku manželství a s tím spojené následky. V této hlavě se sluší věnovat pozornost mimo jiné zejména nově upravenému manželskému majetkovému právu, které je upraveno odlišně a celkově pojato šířeji, než jsme znali ze staré právní úpravy společného jmění manželů v občanském zákoníku. Sama autorka této pasáže, doc. Zuklínová, výstižně charakterizuje manželské majetkové právo jako soubor právních předpisů, které postihují nejrůznější aspekty, v nichž se k manželství pojí povinnosti a práva majetkové povahy. Proto nejde jen o vlastnictví a další věcná práva, ale i o práva závazková, právo dědické, zvláštní oblast výživného, specifické otázky bydlení manželů, resp. rodiny, otázky sociálního, popř. i jiného pojištění, daňové otázky atd.“Vedle této problematiky však nesmíme zapomenout ani na úpravu vzniku a zániku manželství, jakož i právní následky spojené se zánikem manželství, včetně úpravy výživného rozvedeného manžela.
Hlava II je nazvána Příbuzenství a švagrovství. Za názvem hlavy se však skrývá poměrně rozsáhlá problematika zejména vztahů mezi rodiči a dětmi, včetně určování rodičovství, problematiky osvojení, rodičovské odpovědnosti a vyživovací povinnosti. Rovněž v této hlavě nalezne čtenář řadu novinek, ke kterým bychom mohli zařadit např. nově upravený institut osvojení zletilého nebo zvláštní opatření při výchově dítěte a také úpravu vztahů mezi dítětem a jinými příbuznými a dalšími osobami. V této hlavě by recenzent rád zvláště zmínil právní úpravu osvojení. Ta je zde poměrně rozsáhlá a detailní, přestože je doplněna zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Kromě řady změn, které nová právní úprava osvojení přinesla, nalezneme zde také ustanovení § 798 o zákazu nepatřičného zisku za zprostředkování osvojení. Zmíněné ustanovení rozvířilo diskuse odborníků k jeho výkladu. Recenzent by na tomto místě rád vyzdvihl komentář autorky výkladu JUDr. Nové a poznámku doc. Zuklíno- vé k tomuto ustanovení, s jejichž názory zde vyslovenými se ztotožňuje.
Konečně hlava III části druhé občanského zákoníku, nazvaná Poručnictví a jiné formy péče o dítě, představuje úpravu vztahů, které jsou v praxi zpravidla nazývány náhradní rodinnou výchovou. Nalezneme zde právní úpravu poručenství, opatrovnictví, institut svěření dítěte do péče jiné osoby a pěstounství, jakož i úpravu ústavní výchovy. Rovněž i tato právní úprava je doplněna zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Zejména v otázkách pěstounské péče a svěření dítěte do péče jiné osoby. Také tato část rodinného práva je zpracována
velice pěkně a čtivě. Přestože dosud chybí (a ještě dlouho bude chybět) aktuální judikatura, snažili se autoři jednotlivých pasáží výkladu nabídnout alespoň starší judikaturu, která může být použitelná u těch ustanovení, jež nedoznala podstatných změn. Stejné platí také o zařazení vhodné literatury.
Recenzent je přesvědčen, že se i druhý svazek komentáře k občanskému zákoníku stane cenným pramenem poznání nejenom pro odborníky, ale také pro širokou neprávnickou veřejnost. Způsob jeho zpracování a styl výkladu jsou zvoleny tak, že poskytují potřebný komfort nejenom ke studiu, ale i pro využití v aplikační praxi.
Můžete koupit Z d e.
prof. JUDr. Vladimír Plecitý, CSc., pedagog na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a na katedře soukromoprávních disciplín Policejní akademie ČR v Praze