Exekuce jsou jedním z nejvážnějších ekonomických problémů Česka
publikováno: 07.03.2019
Na poklesu počtu nových exekucí se projevují legislativní změny, například změna zákona o spotřebitelském úvěru, změna advokátního tarifu nebo možnost spojování exekucí od roku 2013. Nepopiratelný podíl má podle viceprezidenta komory Jana Mlynarčíka ekonomická konjunktura posledních let.
"Očekáváme, že trend klesajícího počtu nových exekucí i celkového počtu exekucí bude v tomto roce pokračovat. Hlavními faktory jsou vysoká míra zaměstnanosti i nová pravidla pro oddlužení, která začnou být účinná v tomto roce," uvedl Mlynarčík.
Úplná konkrétní čísla budou k dispozici za několik týdnů, ale podle předběžného odhadu počet lidí v exekuci loni klesl o 93.000 na 770.000. „Počet nově zahájených exekucí již několikátým rokem po sobě snížil. Jde o dlouhodobý trend. Novinkou loňského roku je, že bylo poprvé ukončeno více exekucí (540 000) než již bylo zahájeno (505 120). Dochází tak k přirozenému úbytku exekucí a děje se tak proto, že se naší ekonomice daří a že se již projevují dopady regulace úvěrování z roku 2016 v novém zákoně o spotřebitelském úvěru,“ doplnil soudní exekutor JUDr. Lukáš Jícha.
Největší pokles počtu nových exekucí byl ve srovnání s rokem 2017 v Jihomoravském kraji (-26 %), v Praze (-25 %) a v kraji Středočeském (-21 %).
Přes pokles celkového počtu exekucí stále zůstává množství obyvatel ČR v exekuci problémem. Bez modernizace exekučního prostředí ale nelze očekávat rychlé změny. Exekutorská komora i proto dlouhodobě prosazuje místní příslušnost exekutorů, úpravu rostoucích příslušenství dluhu, racionalizaci doručování, jednodušší zastavování exekuce při bezvýslednosti, zjednodušení srážek ze mzdy a další.
Odborníci na sociální problematiku považují předlužení za jeden z nejvážnějších společenských a ekonomických problémů Česka. Označují ho za zásadní překážku v zaměstnávání a ve zlepšení situace chudých.
Ministerstvo spravedlnosti nyní připravilo návrh vládního nařízení, které by mělo lidem v exekucích ponechat více peněz. Úprava má přispět k omezení práce načerno a přijímání lépe placených míst.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay