Články
Praktické důsledky zastavení exekuce pro neplatnost rozhodčí doložky zejména z pohledu promlčení
autor: JUDr. Vladimír Muzikář, Mgr. Andrea Muzikářová publikováno: 07.07.2014
Při výkonu advokátní praxe se lze v poslední době často setkat se situací, kdy dochází buď k zamítnutí návrhu na nařízení exekuce, nebo k zastavení probíhajícího exekučního řízení z důvodu tvrzené neplatnosti rozhodčí doložky pro vadu spočívající v nedostatečném určení rozhodce ad hoc, resp. způsobu jeho určení.
Spolky „po novu“
autor: doc. JUDr. Kateřina Ronovská, Ph.D. publikováno: 03.07.2014
Také v oblasti spolkového práva došlo s nabytím účinnosti nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. (dále jen „o. z.“) k několika důležitým změnám. První z nich se týká systematického zařazení právního rámce pro spolky (po vzoru švýcarském či německém) přímo do občanského zákoníku – do jeho části první, hlavy II., dílu 3, pododdílu 2, § 214 an. o. z. Zároveň je pro právní režim spolku subsidiárně použitelná i úprava korporací (§ 210 an o. z.), jakož i obecná úprava právnických osob (§ 118 an. o. z.) a „osob“ v právním smyslu (§ 15 an. o. z.) a v neposlední řadě i obecných ustanovení (§ 1–14 o. z.).
Může advokát, jako soudem ustanovený kolizní opatrovník nezletilého, nahlížet do spisové dokumentace o dítěti, vedené OSPOD?
autor: Mgr. Eva Hilšerová publikováno: 02.07.2014
Dne 1. 1. 2014 nabyl účinnosti zákon č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních (dále jen „z. ř. s.“). V ustanovení § 469 odst. 2 pro zastoupení dítěte ve věcech péče soudu o nezletilé explicitně stanoví, že „byl-li jmenován opatrovníkem nezletilého orgán sociálně-právní ochrany dětí, který podal podnět nebo návrh na zahájení řízení, jmenuje soud na návrh opatrovníka jiného.“
Ochrana osobnosti zaměstnance v pracovněprávních vztazích
autor: JUDr. Ladislav Jouza publikováno: 30.06.2014
Ochrana osobnosti člověka patří mezi základní lidská práva. Zásadní právní úprava je uvedena v čl. 2 odst. 4 Ústavy České republiky (ústavní zákon č. 1/1993 Sb.). Podle tohoto ustanovení může každý občan činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.
Problémy realizace nové úpravy smlouvy o zprostředkování a smlouvy komisionářské
autor: prof. JUDr. Karel Marek, CSc. publikováno: 27.06.2014
V dnešním příspěvku bych se chtěl věnovat právní úpravě dvou smluv, které jsou v novém občanském zákoníku (dále je „o. z.“) v rámci ustanovení, nadepsaných Závazky ze smluv příkazního typu.
Doložky právní moci
autor: Mgr. Pavel Krpejš publikováno: 24.06.2014
exkluzivně Každý z nás si již více či méně zvykl na přijímání pošty do datových schránek (nepočítám nadšence, kteří tuto skutečnost s otevřenou náručí vítali již při jejím zavedení). To, že mají datové schránky nejen výhody, ale i své mouchy, nemusím myslím příliš rozvádět.
NOZ v praxi: Závdavek
autor: JUDr. Tomáš Tintěra, Ph. D. publikováno: 19.06.2014
exkluzivně Ačkoliv systematicky není závdavek řazen jako způsob utvrzení ani zajištění dluhů,[1] funkčně se jedná o ujednání, které je v některých rysech podobné smluvní pokutě. Byl upraven v OZO v § 908 a 910,[2] v BGB jej najdeme v § 336 a násl. Důvodová zpráva k NOZ k funkcím závdavku uvádí, že závdavek má tři hlavní funkce – důkazní, zajišťovací a penální.[3]
Právní aspekty památných stromů
autor: JUDr. Petr Kolman, Ph.D. publikováno: 16.06.2014
exkluzivně Staré stromy a posvátné háje jako symboly kultu byly uctívány, a proto chráněny od nepaměti.