Články
K úvěru a zápůjčce
autor: JUDr. Karel Marek, CSc. publikováno: 30.06.2015
exkluzivně Finančním úvěrem se rozumí dočasné poskytnutí peněžních prostředků. V tomto smyslu je úvěr definován také v § 1 odst. 2 písm. b) zákona č. 21/1992 Sb., o bankách: „úvěrem [se rozumí] v jakékoliv formě dočasně poskytnuté peněžní prostředky“. Finanční úvěr je definován také v § 1 písm. h) zákona č. 219/1995 Sb., devizový zákon: „finančním úvěrem [se rozumí] poskytnutí peněžních prostředků v české nebo v cizí měně, se kterým je spojena povinnost k jejich vrácení v peněžní formě. Obchodní úvěr, také dodavatelský nebo zbožový úvěr - o němž nepojednáváme - má nejčastěji podobu odkladu placení ceny. Obchodním úvěrem je také prodej zboží nebo služeb spotřebitelům na splátky (splátkový prodej).
Rozsudek, že mezi účastníky nebyl kupní smlouvou založen závazkový právní vztah
autor: JUDr. Marta Škárová a kolektiv publikováno: 26.06.2015
exkluzivně Vzor k § 152 odst. 1 o.s.ř.
Sjednání spotřebitelského úvěru
autor: Mgr. Lukáš Vacek publikováno: 24.06.2015
exkluzivně § 6
(Smlouva, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr)
(1) Smlouva, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr, vyžaduje písemnou formu a musí obsahovat informace stanovené v příloze č. 3 k tomuto zákonu uvedené jasným, výstižným a zřetelným způsobem. Nesplnění této informační povinnosti nebo písemné formy nemá za následek neplatnost smlouvy. Je-li část smlouvy určena odkazem na obecné podmínky, musí připojit věřitel ke smlouvě jen takovou část obchodních podmínek, která se týká uzavírané smlouvy. Použitá velikost písma nesmí být menší než ve smlouvě. Jedno vyhotovení smlouvy musí obdržet spotřebitel v listinné podobě nebo na jiném trvalém nosiči dat.
(2) Věřitel nebo zprostředkovatel je povinen spotřebiteli poskytnout na požádání bezplatně kopii návrhu smlouvy, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr. To neplatí, pokud věřitel není ochoten přistoupit k uzavření této smlouvy v okamžiku, kdy spotřebitel o kopii návrhu požádá.
Akreditovaný oddlužovatel v návrhu novely insolvenčního zákona aneb opravdu potřebujeme novou právnickou profesi?
autor: JUDr. Martin Pavliš publikováno: 19.06.2015
exkluzivně Se značným mediálním ohlasem představilo dne 18 5. 2015 ministerstvo spravedlnosti návrh novely insolvenčního zákona. Jejím cílem by mělo být jednak zkrocení expanzí provozoven insolvenčních správců, ale rovněž i zvýšení transparentnosti celého insolvenčního procesu. Další neméně významnou novinkou by pak měl být i institut akreditace k poskytování služeb v oblasti oddlužení. Ponechme stranou ryze insolvenční problematiku a podívejme se mírně odlehčenou formou právě na navržený institut zmíněné akreditace.
K uchovávání provozních a lokalizačních údajů v České republice ve světle rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie
autor: JUDr. Jiří Novák ml. publikováno: 17.06.2015
Nový občanský zákoník ve společnosti sítí
autor: prof. JUDr. Ivo Telec, CSc. publikováno: 17.06.2015
exkluzivně Nový český občanský zákoník je na světě. Účinnosti nabyl 1. ledna 2014. Zákoník dovršil přeměnu právního řádu po roce 1989 a konečně nahradil legislativní provizórium z roku 1991. Do jeho dlouholeté přípravy a projednávání byla zapojena široká právnická i laická veřejnost. Zazněly ovšem i kritické hlasy. Někteří kritici poukazovali na údajnou „nemodernost“ zákoníku.
Exekuční srážky ze mzdy v r. 2015: Nezabavitelné minimum, postupy, příklady
autor: Richard W. Fetter publikováno: 16.06.2015
exkluzivně Výpočtový vzorec pro exekuční srážky ze mzdy určuje občanský soudní řád a k němu vydané prováděcí nařízení vlády (č. 595/2006 Sb.). Podle tohoto vzorce je v závislosti na výši životního minima jednotlivce a stanoveného normativu nákladů na bydlení určována částka, která nesmí být sražena z měsíční mzdy povinného zaměstnance. I tomu největšímu dlužníkovi, na kterého je uvalena i několikerá exekuce srážkami ze mzdy, musí zůstat alespoň nezabavitelné minimum. Uvedené předpisy pak ještě určují částku, nad kterou naopak může být zbytek čisté mzdy (povinného dlužníka) postižen bez omezení a v rozmezí těchto částek stanoví princip postihu čisté mzdy povinného, a to jen maximálně z jedné třetiny vypočtené částky resp. ze dvou třetin, pokud jde o uspokojení přednostních pohledávek.
Okamžik nabytí vlastnického práva v případě sjednání výhrady vlastnického práva při koupi nemovité věci
autor: Mgr. Pavla Krejčí, JUDr. Vladimíra Knoblochová, Dis. publikováno: 12.06.2015
exkluzivně Výhrada vlastnického práva je právní institut, jenž sice není systematicky řazen v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „NOZ“) mezi instituty sloužící k zajištění dluhu, obecně je však za jeden ze zajišťovacích prostředků považován.