Články
Důkazní břemeno v řízení o zaplacení směnky
autor: JUDr. Radim Chalupa, Ph.D. publikováno: 16.12.2015
exkluzivně Právní jistota účastníků řízení o zaplacení směnečného nároku je v posledních letech narušena názorovou kolizí mezi Nejvyšším soudem a ostatními soudy ohledně rozdělení důkazního břemene mezi žalobce a žalovaného v otázce prokazování pravosti podpisů vyhotovených na směnce.
Nová směrnice o předcházení využívání finančního systému k praní špinavých peněz
autor: JUDr. Eva Indruchová, LL.M. publikováno: 15.12.2015
Nabytí vlastnického práva k nemovitosti zapsané v katastru nemovitostí od nevlastníka podle nového občanského zákoníku
autor: JUDr. Pavel Vrcha publikováno: 15.12.2015
exkluzivně NOZ zajišťuje respektování ústavních principů právní jistoty a ochrany práv nabytých v dobré víře jednak explicitně upraveným institutem „nabytí vlastnického práva od neo-právněného“ v ustanoveních § 1109 až 1113, jenž se však vztahuje k movitým věcem, a dále implicitně – v rámci reali-zovaných zásad formální a materiální publicity ve veřejném katastru – v ustanoveních § 980 až 986. Aby ovšem věci na první pohled nebyly tak jednoduché, NOZ explicitně neu-pravuje nabytí nemovitosti zapsané v katastru nemovitostí od nevlastníka, nýbrž tomuto způsobu nabytí vlastnictví poskytuje (dále vyloženou) ochranu prostřednictvím principu materiální publicity; i s přihlédnutím k této okolnosti bude v této části používáno formulace „nabytí vlastnického práva od nevlastníka“.
Výpočet nemajetkové újmy
autor: JUDr. Ing. Karel Nedbálek, Ph.D. publikováno: 15.12.2015
Pojem „nemajetková újma“ dosud není v odborných kruzích velmi rozšířen a velká absence a neochota je hlavně při rozhodování soudů s tímto termínem se řádně vypořádat. Jedná se de facto o abstraktní pojem. Za nemajetkovou újmu v právu je v obecném pojetí možné považovat jakoukoli újmu, která pro poškozeného neznamená přímou ztrátu na majetku. Typicky se jedná o zásah do zdraví, cti a soukromí osoby. Při hledání styčných bodů mezi náhradami škody na majetku a nemajetkové újmy v právu se neubráníme určité analogii, která nás přivádí až do virtuálního světa.
Charakter identifikačního zkoumání v kriminalistice
autor: Prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc. publikováno: 14.12.2015
exkluzivně K napsání tohoto článku mě inspirovala myšlenka, která se občas diskutuje v akademických kriminalistických kruzích. Moje pochybnosti lze vyjádřit v několika následujících otázkách: Kde je hranice přechodu mezi individuální identifikací objektu a stanovení skupinové příslušností? Lze vyjádřit hladinu pravděpodobnosti závěru závěrů znaleckého zkoumání? Nejedná se spíše v mnoha případech jen o kvalifikovaný odhad znalce? Podobných otázek by se našlo více a dále pokusím se zamyslet nad některými problémy.
Hodnocení věrohodnosti svědecké výpovědi v civilním řízení
autor: Mgr. Zdena Pinkavová publikováno: 14.12.2015
Praktické zkušenosti s novým katastrem nemovitostí
autor: JUDr. Daniela Šustrová publikováno: 11.12.2015
exkluzivně Zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon) , v platném znění, nabyl účinnosti 1. ledna 2014. Následující text odkazuje na novelizace katastrálního zákona, z části obsahuje ohlédnutí za téměř dvouletou existencí nové právní úpravy z pohledu rozhodovací činnosti katastrálních úřadů a v závěru upozorňuje na novinku, kterou přinese rok 2016.
Faktická detence osob závislých na péči jiných osob
autor: Mgr. Elena Pospíšilová publikováno: 11.12.2015
exkluzivně Stále aktuálnějším celospolečenským tématem je dlouhověkost, stárnutí obyvatelstva, ale také stále častější psychická (nejen degenerativní) onemocnění populace, kdy v důsledku těchto skutečností se stále více osob stává závislých na péči jiných osob. Tento příspěvek proto nabízí pohled na právní posouzení situací, při kterých jsou osoby závislé na péči jiné osoby umísťovány do zařízení, která jim poskytují sociální péči. Středobodem tohoto příspěvku se stala „faktická detence“, která je v přímém rozporu s ochranou základních práv a svobod.