Články
Volba formy správy rodinného majetku: na čem záleží?
autor: doc. JUDr. Kateřina Ronovská, Ph.D. publikováno: 21.09.2016
Vázanost soudu žalobním návrhem při zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví
autor: Mgr. Šárka Gondeková publikováno: 20.09.2016
Máme-li uvést příklad, kdy v tzv. sporném řízení není soud vázán žalobním návrhem, pak každého z nás pravděpodobně jako první napadne řízení ve věci zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.
K soudní ochraně proti jinému zásahu veřejné moci
autor: Mgr. Ivo Keisler publikováno: 19.09.2016
Zastupování ve správním řízení a datové schránky
autor: doc. JUDr. Pavel Mates, CSc. publikováno: 16.09.2016
Zahájení mediace aneb co je dobré vědět
autor: Mgr. Robin Brzobohatý, PhDr. Lenka Poláková, JUDr. Tomáš Horáček, Ph.D. publikováno: 15.09.2016
exkluzivně Můžeme doporučit, aby uchazeč započal své vystoupení u zkoušky přivítáním a vlastním představením, které je vzápětí následováno oceněním stran za jejich ochotu zúčastnit se mediačního jednání. Jde o první moment, v němž mediátor může začít měnit právě atmosféru mezi stranami, resp. může začít vytvářet novou atmosféru, „typickou“ pro mediační setkání. Je možné vyzdvihnout fakt, že ne každý se pro mediaci rozhodne a už to samo svědčí o jistém konstruktivním nastavení obou stran. Zejména v této fázi (ale nikoli pouze v ní) lze doporučit výrazně používat takové věty, jež obsahují spojení jako „vy oba…společně…každý z vás…dohromady…společnými silami…všichni…“ atd. Právě jejich využíváním začíná mediátor vytvářet a budovat atmosféru spolupráce a důvěry.
Případ Erdogan a meze přijatelné kritiky veřejně činných osob
autor: doc. JUDr. Jiří Herczeg, Ph.D. publikováno: 15.09.2016
Obecná charakteristika rozhodčího řízení v Rakousku
autor: Mgr. Kamila Peterková publikováno: 18.08.2016
exkluzivně Rozhodčí řízení v Rakousku prošlo rozsáhlou novelou. Byla vypracována kompletní reforma rozhodčího řízení, která dnes vychází z UNCITRAL Model Law, a to včetně podmínek pro zrušení rozhodčího nálezu soudy obecnými. Revize zákona se snažila zejména vzít v úvahu rostoucí mezinárodní harmonizační trendy a tím zlepšit i stávající postavení Rakouska v oblasti rozhodčího řízení. Nynější úprava je platná pro vnitrostátní i mezinárodní rozhodčí řízení.
Smlouva kupní
autor: JUDr. Karel Marek, CSc. publikováno: 15.08.2016
exkluzivně Koupě je v novém občanském zákoníku upravena v ustanovení § 2076 až 2183. v následujícím příspěvku se zaměřím na § 2076 až 2157, budu se věnovat tedy věcem movitým - zboží. Důvodová zpráva k novému občanskému zákoníku (NOZ) mj. uvádí, že úprava neobchodní a obchodní kupní smlouvy byla dosud oddělena a svěřena občanskému i obchodnímu zákoníku v podobě tzv. „komplexních úprav“. Jejich dualismus vychází z duality soukromého práva promítnuté jak do kodifikace obecného občanského práva, tak i obchodního práva.(Ta má své historické příčiny, ale v různých evropských státech byly tyto zdvojené úpravy postupně odstraňovány (poprvé ve Švýcarsku r. 1881; následovaly Itálie, Nizozemsko, Rusko aj. Naši dosavadní zákonnou úpravu kupní smlouvy poznamenaly různé vlivy. Přitom ve vztazích mezi podnikateli mají obchodní zvyklosti zásadně přednost před dispozitivními ustanoveními.