Články
Úpadek pro platební neschopnost v judikatuře Nejvyššího soudu
autor: JUDr. Tomáš Richter, LL.M., Ph.D. publikováno: 10.11.2016
Žádost o licenci dle energetického zákona
autor: JUDr. Kateřina Eichlerová, Ph.D. publikováno: 09.11.2016
exkluzivně
Sankcionování právnických osob a praxe českých trestních soudů
autor: JUDr. Alena Tibitanzlová publikováno: 07.11.2016
Ne bis in idem – penále v daňovém řízení
autor: doc. JUDr. Jan Kocina, Ph.D. publikováno: 02.11.2016
Právní prostředky ochrany osobnosti zaměstnance
autor: Mgr. Hana Zemanová Šimonová, LL.M. publikováno: 31.10.2016
Předmětem základních pracovněprávních vztahů je závislá práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele a podle pokynů zaměstnavatele, přičemž zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně. Základním charakteristickým znakem pracovněprávních vztahů je tedy nerovné postavení subjektů, které se projevuje zejména tím, že zaměstnavatel přiděluje zaměstnanci práci, uděluje mu pokyny a je oprávněn plnění pracovních povinností adekvátním způsobem kontrolovat.
Právní úprava obchodní firmy drobnohledem nejnovější judikatury
autor: Luděk Tichý, Mgr. Bohdan Zubach publikováno: 31.10.2016
exkluzivně V nedávné době spatřila světlo světa dvě usnesení Vrchního soudu v Praze, přesněji řečeno jeho sedmého senátu, která se blíže vyjadřují k otázkám zaměnitelnosti a klamavosti obchodní firmy (dále též „firma“). Obě usnesení, první ze dne 1. února 2016, sp. zn. 7 Cmo 203/2015, i druhé ze dne 22. srpna 2016, sp. zn. 7 Cmo 86/2016, mají společné to, že jimi odvolací soud potvrdil prvostupňová rozhodnutí rejstříkového soudu (Městský soud v Praze), který navrhované obchodní firmy zamítl zapsat do obchodního rejstříku, tedy navrhovatelům nevyhověl. Rozdílné však je, jakým způsobem se Vrchní soud vypořádal s námitkami navrhovatelů i to, nakolik je dle našeho názoru možné se se závěry odvolacího soudu ztotožnit.
Ke kompetenčnímu zákonu
autor: JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D. publikováno: 24.10.2016
exkluzivně § 28
(Vláda a Úřad vlády České republiky)
Činnost ministerstev řídí, kontroluje a sjednocuje vláda České republiky.
Úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky, jejích orgánů, členů vlády, kteří nejsou pověřeni řízením ministerstva nebo jiného úřadu, a orgánů, o nichž tak stanoví zvláštní zákon nebo tak rozhodne vláda, plní Úřad vlády České republiky.
Vedoucího Úřadu vlády České republiky jmenuje a odvolává vláda České republiky. Činnost Úřadu vlády České republiky řídí vedoucí Úřadu vlády České republiky, s výjimkou organizačních věcí státní služby a služebních vztahů státních zaměstnanců; v těchto věcech postupuje vedoucí Úřadu vlády České republiky podle zákona o státní službě.
Skončení pracovního poměru v judikatuře
autor: JUDr. Ladislav Jouza publikováno: 24.10.2016
Judikatura soudů vyšších stupňů (Nejvyšší soud, vrchní soudy) je závazná pro soudy nižších instancí. Je však vodítkem i pro zaměstnavatele, kteří v jejích intencích mohou v personální praxi správně používat pracovněprávní předpisy. Protože ustanovení zákoníku práce č. 262/2006 Sb. (dále jen „zák. práce“) o skončení pracovního poměru jsou v současné době v advokátní praxi nejpoužívanější, podívejme se podrobněji na některé v praxi nejdůležitější aktuální judikáty.