Články
Aktuální problémy zadávání veřejných zakázek
autor: prof. JUDr. Karel Marek, CSc. publikováno: 22.05.2017
exkluzivně Zadávání veřejných zakázek je procesem, který je začasté - podle zákonné úpravy - nutné uskutečnit a který ústí do uzavření smlouvy. Vzhledem k tomu, že od 1. 11. 2016 je v ČR účinný zákon č. 134/2016 Sb., který veřejné zakázky upravuje (je účinný jako celek; u některých ustanovení podle jeho § 279 nastane účinnost později) a zákon č. 135/2016 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o zadávání veřejných zakázek, je vhodné této tématice aktuálně věnovat následující řádky. Je to z toho důvodu, že řada osob se běžně stává osobou činnou v zadávacím procesu a u dalších osob se tak může v budoucnu stát alespoň ad hoc nebo s těmito osobami mohou spolupracovat.
Účinná soudní obrana proti vzniku stavby
autor: Mgr. Karel Černín publikováno: 19.05.2017
exkluzivně Tento článek je určen především pro advokáty, kteří zastupují ve správních a soudních řízeních osoby dotčené novou stavbou. Zpravidla jsou těmito osobami vlastníci sousedních pozemků. Jejich námitky proti plánované stavbě by měl věcně vypořádat stavební úřad v územním rozhodnutí, příp. stavebním povolení vydaném podle stavebního zákona - zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů. Mnohdy se tak ale neděje.
Vzdělání dítěte
autor: JUDr. Ing. Romana Rogalewiczová publikováno: 17.05.2017
exkluzivně „Non scholae sed vitae discimus. – Neučíme se pro školu, ale pro život.“ Seneca
Útok zaměstnance na majetek zaměstnavatele je důvodem okamžitého zrušení pracovního poměru
autor: Richard W. Fetter publikováno: 15.05.2017
exkluzivně V případě, kdy spočívá porušení pracovní kázně zaměstnancem v útoku na majetek zaměstnavatele, jde o porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem, odůvodňující okamžité zrušení pracovního poměru. Nadto podle judikatury není nutné přihlížet k dalším okolnostem a souvislostem, při jejichž zvážení by případně měl nebo mohl být skutek zaměstnance postižen mírněji. Brání-li zaměstnavatel svůj majetek, nemusí brát při propuštění zaměstnance ohledy na jeho osobu, např. dosavadní jinak vzorné plnění pracovních úkolů atp.
Dopady stanoviska Nejvyššího soudu k dokumentům v elektronické podobě a praktická doporučení pro advokáty (1. díl)
autor: Mgr. Jan Podaný publikováno: 12.05.2017
exkluzivně Po více než dvou letech příprav bylo schváleno a publikováno stanovisko pléna Nejvyššího soudu k podáním činěným v elektronické podobě a k doručování elektronicky vyhotovených písemností soudem, prováděnému prostřednictvím veřejné datové sítě (Plsn 1/2015, původně připravované jako stanovisko občanskoprávního a obchodního kolegia Cpjn 203/2014, nyní publikované pod č. 1/2017 ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek). Vzhledem k tomu, že stanovisko má řadu pozitiv a řadu negativ, rád bych se zaměřil na dopady přijatých závěrů do běžné praxe a na doporučení pro podatele (zejména advokáty), jak se případným problémům vyhnout.
Zaměstnávání cizinců v České republice
autor: JUDr. Ladislav Jouza publikováno: 09.05.2017
exkluzivně Současný nedostatek pracovních sil nutí zaměstnavatele k tomu, aby zaměstnávali větší počet cizinců. Tato snaha však nemůže zbavit zaměstnavatele odpovědnosti za to, že při „náborové“ snaze nebudou postupovat podle právních předpisů.
Lze v trestním řízení v ČR využít výslechy svědků konané ve SR
autor: doc. JUDr. Pavel Vantuch, CSc. publikováno: 05.05.2017
exkluzivně V praxi se různí názory na otázky týkající se mezinárodní právní pomoci v trestních věcech, zejména pak té, která se realizuje mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. Předmětem sporů mezi obhajobou a státními zástupci jsou především dvě otázky. Je možné, aby na žádost dožadující české strany o podání vysvětlení podezřelými podle českého trestního řádu byli ve Slovenské republice vyslechnuti tito podezřelí jako svědkové? Jsou-li podezřelí v rozporu se žádostí o podání vysvětlení vyslechnuti ve Slovenské republice jako svědkové, lze protokoly o jejich výslechu použít jako důkazy v trestním řízení vedeném v České republice?
Omyly při soudním procesu
autor: doc. Mgr. Jiří Drábek, PhD. publikováno: 04.05.2017
exkluzivně Osm let trvalo, než byli Amanda Knoxová a Raffaele Sollecito s konečnou platností italskými soudy zproštěni obvinění z vraždy Meredith Kercherové. Osm let trvala odysea, lemovaná chybami kriminalistických techniků, vyšetřovatelů, expertů a soudců. Osm let trvalo, než soudce Kasačního soudu Gennaro Marasca prohlásil, že Amanda s Raffaelem vraždu nespáchali a jsou nevinní, protože neexistuje motiv ani důkaz, který by prokázal, že byli na místě činu.