Články
Správné načasování výpovědi pro nadbytečnost
autor: Richard W. Fetter publikováno: 07.09.2017
exkluzivně Pro platnost výpovědi z pracovního poměru podle ust. § 52 písm. c) zákoníku práce se vyžaduje, aby byla uplatněna tak, aby na jejím základě pracovní poměr účastníků skončil nejdříve v pracovním dni přecházejícím dni, v němž nastává účinnost příslušných organizačních změn, v jejichž důsledku se stal (stane) zaměstnanec nadbytečným. Jak tedy správně načasovat výpověď pro nadbytečnost? Nepřináší to v zaměstnavatelské praxi obtíže?
Odměna advokáta a bagatelní pohledávky
autor: JUDr. Daniela Kovářová publikováno: 04.09.2017
exkluzivně Klienty a jejich případy si běžný advokát nevybírá. Bagatelní pohledávky byly v době nepříliš dávné nejen předmětem častých diskusí a soudních přezkumů, ale i posuzování Ústavním soudem a následně objektem legislativních změn. Tyto kroky patrně pozměnily obchod s bagatelními pohledávkami, samotné pohledávky však stále existují a bývají předmětem poskytování právní pomoci. Podívejme se tedy, jak se stanoví advokátova odměna v takových případech, popř. zda je nějak omezena advokátova (a potažmo i klientova) smluvní volnost při vyjednávání o odměně.
Veřejná podpora
autor: JUDr. Michael Kincl publikováno: 01.09.2017
exkluzivně I když právo EU poskytování veřejných podpor absolutně nezakazuje, lze z příslušných pravidel či rozhodovací praxe EK vysledovat principy a zásady, kterými by se poskytování veřejných podpor mělo řídit. Níže uvedený výčet samozřejmě není taxativní a vyvíjí se stejně jako samotný pojem „veřejná podpora“.
„Zákonný“ insolvenční správce
autor: JUDr. Jaromír Císař publikováno: 31.08.2017
Škoda na zboží při přepravě
autor: JUDr. Pavel Sedláček, Mgr. Michal Florián publikováno: 30.08.2017
exkluzivně Při přepravě dochází přirozeně k nejrůznějším druhům škod, příznačných právě pro tento obor lidské činnosti. Úsilí přepravit zboží nebo osoby z určitého místa do určitého jiného místa (dle dikce zákona) s sebou přináší značná rizika, a to ať již spojená s přípravou takové přepravy, nakládkou či vykládkou (nastupováním či vystupováním osob), či samotnou přepravou, ať už jde o škody druhově společné, tak speciální, závislé na rozdílu jednotlivých druhů přeprav. Přestože občanský zákoník zavádí do českého právního řádu namísto pojmu škoda pojem újma, který se vztahuje jak na újmu (škodu) majetkovou, tak nemajetkovou, budeme pro účely této kapitoly z důvodu lepší přehlednosti dále používat pojem škoda pro újmu majetkovou a pojem újma pro újmu nemajetkovou.
Situace subjektů finančního trhu po zániku povolení k činnosti – aktuální otázky
autor: JUDr. René Kurka, Mgr. et Mgr. Anežka Paříková publikováno: 30.08.2017
V následujícím článku se zabýváme některými otázkami souvisejícími se situací subjektů finančního trhu po zániku jejich povolení k činnosti, zejména problematikou zrušení subjektu finančního trhu a jeho vstupu do likvidace, a to ve světle aktuálních změn insolvenčního zákona (kontinuita působení likvidátora jako insolvenčního správce, místní příslušnost insolvenčního řízení, pořadí uspokojování pohledávek za úvěrovými institucemi v insolvenčním řízení). Článek se dále zaměřuje na změny v systému pojištění vkladů.
O mechanice insolvenčních těles v roce 2017
autor: JUDr. Michal Žižlavský publikováno: 28.08.2017
exkluzivně
Účast v dražbě
autor: Mgr. Renata Valešová, Ing. Jaroslav Hradil publikováno: 28.08.2017
exkluzivně