oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Články

K soudní aplikaci § 22 odst. 2 autorského zákona o přenosu vysílání prostřednictvím družice

autor: JUDr. Petr Prchal, Ph.D., prof. JUDr. Ivo Telec, CSc.
publikováno: 21.09.2018

exkluzivně Přenos rozhlasového nebo televizního vysílání upravuje § 22 autorského zákona. Podle § 22 autorského zákona platí, že „(1) Přenosem rozhlasového nebo televizního vysílání díla se rozumí zpřístupňování díla současným, úplným a nezměněným přenosem vysílání díla rozhlasem nebo televizí bezdrátově nebo po drátě, uskutečňuje-li je jiná osoba než vysílatel takového vysílání.“ „(2) Kabelovým přenosem rozhlasového nebo televizního vysílání díla je takový přenos rozhlasového nebo televizního vysílání díla podle odstavce 1, který se uskutečňuje po kabelu nebo mikrovlnným systémem. Ustanovení § 21 odst. 3 věty druhé platí obdobně.“

Nepřetržitý odpočinek v týdnu v zajetí duplicit

autor: doc. JUDr. Martin Štefko, Ph.D.
publikováno: 19.09.2018

exkluzivně Na následujících řádcích analyzuji dosavadní praxi týkající se povinnosti nařizovat zaměstnancům nepřetržitý odpočinek v týdnu k čerpání vždy v jakémsi klouzavém období sedmi po sobě jdoucích kalendářních dnů. Tato praxe neodpovídá československé tradici, nemá oporu ani v unijním právu a je v rozporu s recentním rozhodnutím SDEU. Přesto není nezákonná, i tak by však bylo záhodno ji opustit.

Zákon o státním podniku – Komentář

autor: Jan Dědič, Jana Guričová, Josef Kříž, Jan Lasák, Jakub Porod
publikováno: 18.09.2018

exkluzivně

Četnost osvojení zletilého v letech 2014 až 2016

autor: JUDr. Tomáš Plíhal
publikováno: 16.09.2018

Článek přináší statistický přehled o tom, kolik bylo v České republice u obecných soudů v letech 2014 až 2016 podáno návrhů na osvojení zletilého a kolika z nich soudy vyhověly či nevyhověly. Institut osvojení zletilého je stále ještě novinkou v českém právním řádu, a je tak zajímavé sledovat četnost jeho využití.

Pomohou zkrácené pracovní úvazky?

autor: JUDr. Ladislav Jouza
publikováno: 14.09.2018

exkluzivně Nechci tvrdit, že by pracovní poměry na kratší pracovní dobu mohly vyřešit nedostatek zaměstnanců, ale jejich sjednávání by mohlo alespoň částečně napomoci. Jak vyplývá z údajů Eurostatu má u nás jen desetina zaměstnaných žen a dvě procenta mužů kratší pracovní úvazky.

Otcovská poporodní péče

autor: Mgr. et Mgr. Ing. et Ing. Richard Blatný, FINS. IOM.
publikováno: 14.09.2018

exkluzivně

Jednorázová úhrada výživného pro dítě

autor: Mgr. Radka Vacová
publikováno: 14.09.2018

Dle dostupných informací za posledních šedesát let v České republice klesá počet uzavřených sňatků a stoupá počet rozvodů,[1] přičemž tyto demografické změny mají za následek více soudních rozhodnutí stanovujících vyživovací povinnost k dětem. Naopak právní úprava opomíjí dynamičnost společnosti v tomto směru a zůstává rigidní, bez jakýchkoli podstatných změn, i přes zcela novou soukromoprávní úpravu. Nový občanský zákoník nadále neřeší problémy neúplných rodin, konkrétně spojených s vyživovací povinností, především v oblasti výše výživného, a to hlavně výživného, kde je oprávněným dítě.

Běh a stavení prekluzivních lhůt zákoníku práce, včetně lhůty dle § 72 zákoníku práce, nově

autor: Richard W. Fetter
publikováno: 12.09.2018

exkluzivně Nejvyšší soud zaujal velmi významné a dosavadní přístup radikálně měnící stanovisko k otázce začátku, běhu a konci prekluzivních lhůt podle zákoníku práce od 1. ledna 2014, kdy nabyl účinnosti nový občanský zákoník, explicitně pak ke lhůtě pro podání žaloby na neplatnost rozvázání pracovního poměru ve smyslu ust. § 72 zákoníku práce. Lapidárně řečeno to nejzajímavější či nejpodstatnější: Propadnutí prekluzivní lhůty k podání žaloby na neplatnost rozvázání pracovního poměru (ust. § 72 zák. práce) lze prominout za podmínek stanovených v občanském zákoníku pro promlčení.