Články

Problematika institutu nestrannosti a nepodjatosti v Rakousku

autor: Mgr. Kamila Peterková
publikováno: 11.09.2015

V souvislosti s nedávným článkem zabývající se nestranností a nepodjatosti v české právní úpravě se v následujícím textu budu věnovat úpravě rakouské s případnou komparací některých aspektů s právem českým. Právo sousedního Rakouska je tomu českému skutečně velmi podobné, zejména pak v právu civilním. Existují však i odlišné prvky těchto dvou úprav v rámci rozhodčího řízení. Co se týče rozhodčího řízení, rakouská právní úprava prošla před devíti lety rozsáhlou úpravou. Některé diskutované mezery v právní úpravě vyřešila a ustálila. Problematika nepodjatého rozhodce či soudce zůstává stále aktuální na poli téměř všech evropských zemí.

Církevní restituce: Vypořádání práv a povinností váznoucích na věci

autor: Mgr. Petr Jäger, Ph.D., Mgr. Aleš Chocholáč
publikováno: 09.09.2015

§ 12 Vypořádání práv a povinností váznoucích na věci
(1) Nedohodne-li se oprávněná osoba s povinnou osobou písemně jinak, věc se vydá oprávněné osobě ve stavu, v němž se nalézala ke dni doručení výzvy k jejímu vydání povinné osobě, s jejími součástmi a s příslušenstvím, které náležely do původního majetku registrovaných církví a náboženských společností, nebo které zastoupily jejich funkci, anebo jsou nezbytné k řádnému užívání nemovité věci v souladu s jejím účelem. Povinná osoba nemá vůči oprávněné osobě jiná práva související s vydávanou věcí, než která stanoví tento nebo jiný zákon. Oprávněná osoba, které byla věc vydána, nemá vůči povinné osobě jiná práva související s vydávanou věcí, než která stanoví tento zákon.
(2) Vázne-li na vydávané věci zástavní právo, okamžikem jejího vydání toto právo zaniká. Povinná osoba závazek zajištěný zástavním právem vypořádá nebo jej jinak zajistí k okamžiku vydání věci.
(3) Uzavřela-li povinná osoba přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona smlouvu o užívání věci nebo smlouvu o právu odpovídajícímu věcnému břemeni za nápadně nevýhodných podmínek, může oprávněná osoba takový právní vztah vypovědět ve lhůtě 1 roku ode dne vydání věci, a to v 6 měsíční výpovědní lhůtě, nebude-li mezi oprávněnou osobou a uživatelem nebo mezi oprávněnou osobou a osobou oprávněnou z věcného břemene písemně dohodnuto jinak.

Unifikace a standardizace stavebního smluvního práva

autor: JUDr. Lukáš Klee,Ph.D., LL.M., MBA.
publikováno: 02.09.2015

K unifikaci, standardizaci a harmonizaci dochází přirozeně ve všech oborech lidské činnosti. Sjednocování má především v mezinárodním prostředí přinést usnadnění a zlevnění postupů při vyjednávání a obchodování, zjednodušit komunikaci, spolupráci, řízení a kontrolu, odstranit nedůvěru, usnadnit řešení komplikací a sporů apod. V obchodě a též ve stavebnictví je to ovšem složitější než v jiných oblastech. Stavebnictví dříve bylo spíše odvětvím lokálním, obsazeným na jednotlivých územích místními zhotoviteli a zákazníky, kteří si vytvářeli zvyklostní pravidla, jež je těžké měnit a unifikovat.