Články

Právnická etika na univerzitách a v profesním školení

autor: Mgr. Jan Kober
publikováno: 13.11.2015

Se spojením právnická či profesní etika se může všímavý pozorovatel setkat poslední dobou častěji než dříve. Například při čtení seznamu kurzů školení ČAK, kde se etika objevuje několikrát do roka. Těm, kdož neztratili zcela z očí zdejší univerzitní prostředí, nemusel zase uniknout poměrně výrazný nástup dovednostních a právněetických předmětů v posledních několika letech. Dnes se takový předmět stabilně vyučuje na všech čtyřech našich fakultách.

Trestné činy související se zadáváním a realizací veřejných zakázek

autor: prof. JUDr. PAVEL ŠÁMAL, Ph.D.
publikováno: 12.11.2015

Téma veřejných zakázek je nepochybně problematikou, která v posledních letech rezonuje v České republice jako jedna z nejdůležitějších, a velmi často je spojována i s trestněprávní problematikou. Současně je oblast veřejné správy při zadávání a realizaci veřejných zakázek často předmětem tvrdé a dlouhodobé kritiky. Neefektivita veřejných zakázek či přímo jejich nehospodárnost, zdlouhavost zadávacích řízení a namítaná netransparentnost jsou jak ze strany laické, tak i odborné veřejnosti opakovaně namítány.

OPĚT K SOUBĚHU FUNKCÍ

autor: Dr. Zdeněk Rosický
publikováno: 04.11.2015

Souběh funkce statutárního orgánu (člena statutárního orgánu; dále jen „statutární orgán“) v kapitálové obchodní společnosti a výkon práce v pracovním poměru u téže společnosti je tématem po mnoho let. K pokračování diskuse vybízí poměrně nedávný dva roky starý rozsudek Nejvyššího soudu č. j. 21 Cdo 3250/2012 ze dne 14. listopadu 2013, který se překvapivě dosud předmětem širší odborné diskuse nestal, přestože názor Nejvyššího soudu v něm vyslovený se odlišuje od praxe a odborné literatury.

Azylové právo a právo týkající se migrace

autor: Mgr. Pavla Krejčí
publikováno: 22.10.2015

Otázka uprchlíků není jednoduchá a společnost je v pohledu na ní rozpolcená. Na jednu stranu je třeba plně respektovat, že se jedná o lidi ve velice složité osobní situaci, kterou si sami nevybrali. Na druhou stranu je třeba vnímat i obavy z problémů provázejících integraci těchto lidí do společnosti, která bude s ohledem na rozdílné kulturní zázemí velice složitá.

Odvolací řízení před Rozhodčím soudem pro sport (CAS)

autor: JUDr. Pavel Hamerník, Ph.D.
publikováno: 21.10.2015

Článek se zabývá jednotlivými fázemi odvolacího řízení před Rozhodčím soudem pro sport (CAS) v Lausanne, který je považován za nejvyšší sportovní soud při přezkumu verdiktů sportovních asociací. Příspěvek nejprve přiblíží specifický status této instituce a následně popisuje první kroky směřující k podání odvolání vůči rozhodnutím sportovních asociací, mj. náležitosti podání, podmínky iniciace řízení a lhůty, výběr rozhodců, způsoby doručování a podmínky jurisdikce CAS. Dále popisuje nejen otázky spojené s celým procesem před CAS, např. výběr hmotného práva v řešeném sporu, charakter řízení de novo a výsledný postup k vydání rozhodčího nálezu, ale nechybí ani kritický pohled na některé systémové nedostatky CAS. Článek se také věnuje způsobu vyčíslení předpokládaných nákladů před CAS a posledním novinkám v řízení, např. možnosti podání žádosti o právní pomoc či alternativám přezkumu verdiktů CAS.

Výkon zadržovacího práva

autor: Mgr. Hana Karchňáková
publikováno: 15.10.2015

Zadržovací právo je jedním z věcných práv k věci cizí umožňující věřiteli zadržet jednostranným jednáním cizí movitou věc, kterou má u sebe, a to k zajištění dluhu osoby, jíž by měl jinak věc vydat. Výhodou oprávněného ze zadržovacího práva je mj. skutečnost, že mu právní řád dává přednost při uspokojení z výtěžku zpeněžení před ostatními zajištěnými věřiteli, tedy zejména před věřitelem zástavním. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „o. z. “) upravuje zadržovací právo v ust. § 1395 a násl.