Nová právní úprava v dědických věcech s mezinárodním prvkem autor: JUDr. Monika Forejtová, Ph.D., Mgr. Markéta Šlejharová publikováno: 31.03.2016 Mezi základní cíle Evropské unie patří poskytování prostoru svobody, bezpečnosti a práva dle čl. 3 odst. 2 Smlouvy o EU, ve kterém je zaručen volný pohyb osob. Pro vytváření prostoru svobody, bezpečnosti a práva se EU zavázala přijímat v oblasti soudní spolupráce opatření, která jsou nezbytná pro řádné fungování vnitřního trhu.
Přípustné riziko ve sportu autor: doc. JUDr. Jan Kocina, Ph.D. publikováno: 24.03.2016 Jako advokát vykonávající již mnoho let právní praxi jsem byl na podzim roku 2015 požádán o poskytnutí právní pomoci při vymáhání náhrady škody, která byla způsobena klientovi ublížením na zdraví při tzv. „válečné akci dvou znepřátelených indiánských kmenů“, konané v rámci letního tábora příznivců tzv. „indiánského života“. Klient mě informoval o tom, že při jinak běžných a obvyklých fyzických útocích v rámci této akce mu „bojovník druhé strany“ skočil na nohu a způsobil mu tříštivou zlomeninu holenní kosti. Toto zranění mu způsobilo mnohá omezení v běžném životě po dobu více než tří měsíců.
Způsobilá zástava autor: JUDr. Lukáš Vymazal publikováno: 21.03.2016 Pojmové vnímání zástavy (tj. předmětu zástavního práva – majetkové hodnoty, která byla zastavena) se v NOZ oproti stávající úpravě posunulo.
Bytové spoluvlastnictví jako spoluvlastnictví určité nemovité věci autor: Mgr. et. Mgr. Pavla Sýkorová publikováno: 17.03.2016 Podle úpravy v novém občanském zákoníku je bytové spoluvlastnictví spoluvlastnictvím nemovité věci založené vlastnictvím jednotek a může vzniknout, je‑li součástí nemovité věci dům s alespoň dvěma byty. Jednotka zahrnuje byt jako prostorově oddělenou část domu a podíl na společných částech nemovité věci vzájemně spojené a neoddělitelné. Nemovitými věcmi jsou dle nového občanského zákoníku pozemky a podzemní stavby se samostatným účelovým určením, jakož i věcná práva k nim, a práva, která za nemovité věci prohlásí zákon. Stanoví‑li jiný právní předpis, že určitá věc není součástí pozemku, a nelze‑li takovou věc přenést z místa na místo bez porušení její podstaty, je i tato věc nemovitá. Dle přechodného ustanovení § 3055 odst. 1 NOZ je věcí nemovitou i stavba, nestala‑li se ke dni 1. ledna 2014 součástí pozemku. Bytové spoluvlastnictví může vzniknout především v domě, který je v důsledku superficiální zásady součástí pozemku. Lze si však položit otázku, zda může vzniknout i v domě, který není součástí pozemku, ale samostatnou nemovitou věcí.
Několik poznámek k náhradě nákladů řízení v rozhodovací praxi Nejvyššího soudu autor: Mgr. Petr Coufalík publikováno: 16.03.2016 Problematika náhrady nákladů civilního sporného řízení nespadá do oblíbené agendy civilních soudů, neboť nemá s předmětem řízení zas tak mnoho společného a navíc vyžaduje jisté matematické dovednosti. V minulosti se proto objevila řada pokusů, jak soudům rozhodování v otázce nákladů řízení ulehčit. Bohumilé úmysly ne však vždycky dopadnou podle původních představ autorů, čehož je názorným příkladem vyhláška č. 484/2000 Sb.,1 jejímž cílem bylo ulehčení práce soudům při zjišťování a počítání jednotlivých úkonů a zároveň zvýšení předvídatelnosti nákladů soudního rozhodnutí tím, že stanovila paušálně náhradu nákladů za každý stupeň řízení. Přesto k naplnění těchto cílů zcela nedošlo.
Zkoumání platnosti rozhodčí doložky ve vykonávacím řízení ve světle práva na soudní ochranu autor: doc. JUDr. Alena Macková, Ph.D. publikováno: 14.03.2016 Ve vztahu rozhodčího řízení a soudního řízení zaznamenáváme v poslední době řadu zásadních otázek. Je jimi rovněž míra soudního přezkumu rozhodčího nálezu soudem na základě návrhu na jeho zrušení, resp. rozsah soudního přezkumu ve vztahu k rozhodčímu nálezu. Ten je nepochybně klíčovou otázkou, jejíž jednoznačné řešení bude patrně vždy jen toužebným přáním (jak vyplývá i z níže uvedených rozhodnutí).
Právní odpovědnost sportovců za sportovní úrazy a nový český občanský zákoník autor: Mgr. Michal Králík, Ph.D. publikováno: 10.03.2016 V souvislosti s výkladem o civilní odpovědnosti sportovců nemůžeme opomenout ani existenci nového občanského zákoníku v České republice, účinného od 1. ledna 2014 (zákon č. 89/2012 Sb.), byť je zřejmé, že v jeho rámci s právní odpovědností sportovců za sportovní úrazy zatím nemohou být prakticky žádné zkušenosti.
Nabytí vlastnického práva k obchodnímu závodu autor: JUDr. Kateřina Eichlerová, Ph.D. publikováno: 10.03.2016 Rekodifikace soukromého práva v České republice přinesla několik významných změn v pravidlech pro převody vlastnického práva k obchodnímu závodu. Příspěvek se snaží zmapovat nejdůležitější z nich. Hlavní pozornost pak zaměřuje na změnu v přístupu českého zákonodárce k účinnosti převodu vlastnického práva k obchodnímu závodu.