Projednání dědictví autor: JUDr. Ladislav Muzikář publikováno: 29.06.2016 § 138 Zahájení řízení (1) Na návrh je řízení zahájeno, jen jestliže je z něho patrno, že si navrhovatel činí právo na pozůstalost jako dědic. (2) Soud usnesením zahájí řízení bez návrhu, jakmile se dozví, že fyzická osoba zemřela nebo byla prohlášena za mrtvou, ledaže by bylo již zahájeno na návrh. Usnesení o zahájení řízení není třeba doručovat.
Stavby v katastru nemovitostí autor: JUDr. Daniela Šustrová, Mgr. Petr Borovička, Ing. Bc. Jaroslav Holý publikováno: 23.06.2016
Škoda způsobená zvířetem autor: JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D. publikováno: 20.06.2016 § 2933 [Odpovědnost vlastníka zvířete] Způsobí-li škodu zvíře, nahradí ji jeho vlastník, ať již bylo pod jeho dohledem nebo pod dohledem osoby, které vlastník zvíře svěřil, anebo se zatoulalo nebo uprchlo. Osoba, které zvíře bylo svěřeno nebo která zvíře chová nebo jinak používá, nahradí škodu způsobenou zvířetem společně a nerozdílně s vlastníkem. K § 2934 [Zproštění se povinnosti k náhradě škody ve zvláštních případech chovu zvířat] Slouží-li domácí zvíře vlastníku k výkonu povolání či k jiné výdě-lečné činnosti nebo k obživě, anebo slouží-li jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením, zprostí se vlastník povinnosti k náhradě, prokáže-li, že při dozoru nad zvířetem nezanedbal potřebnou pečlivost, anebo že by škoda vznikla i při vynaložení potřebné pečlivosti. Za týchž podmínek se povinnosti k náhradě zprostí i ten, komu vlastník zvíře svěřil.
Spoluzpůsobení škody a postih autor: doc. JUDr. Blanka Vítová, Ph.D., LL.M. publikováno: 15.06.2016 § 2916 [Postih mezi spoluškůdci] Kdo je povinen k náhradě škody společně a nerozdílně s jinými, vypořádá se s nimi podle účasti na způsobení vzniklé škody. § 2917 [Postih vůči jiné osobě] Kdo je povinen k náhradě škody způsobené jinou osobou, má proti ní postih. § 2918 [Spoluzpůsobení škody poškozeným] Vznikla-li škoda nebo zvětšila-li se také následkem okolností, které se přičítají poškozenému, povinnost škůdce nahradit škodu se poměrně sníží. Podílejí-li se však okolnosti, které jdou k tíži jedné či druhé strany, na škodě jen zanedbatelným způsobem, škoda se nedělí.
Živnostenské podnikání autor: prof. JUDr. Karel Marek, CSc. publikováno: 14.06.2016 Živností rozumíme oprávnění fyzických i právnických osob provozovat vymezené činnosti za určených podmínek. Jedná se o oprávnění veřejnoprávní.
Úrok z jistoty při nájmu autor: Ing. Tomáš Buus, Ph.D. publikováno: 13.06.2016 V tomto článku se pokusíme alespoň výkladem poněkud snížit volnost ustanovení o úroku z jistoty při nájmu bytu a nájmu domu. Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb. (dále jen „NOZ“) zavedl právo nájemce na „úrok z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby“ (§ 2254 odst. 2). Zde ukazujeme, že správná reflexe rizik sladí požadavek NOZ, aby šlo o sazbu úroku z úvěru, s obvyklou možností použití jistoty – uložením na běžný účet.
Škoda způsobená několika osobami autor: doc. JUDr. Blanka Vítová, Ph.D., LL.M. publikováno: 10.06.2016 § 2915 [Solidární a dílčí povinnost k náhradě škody] (1) Je-li k náhradě zavázáno několik škůdců, nahradí škodu společně a nerozdílně; je-li některý ze škůdců povinen podle jiného zákona k náhradě jen do určité výše, je zavázán s ostatními škůdci společně a nerozdílně v tomto rozsahu. To platí i v případě, že se více osob dopustí samostatných protiprávních činů, z nichž mohl každý způsobit škodlivý následek s pravděpodobností blížící se jistotě, a nelze-li určit, která osoba škodu způsobila. (2) Jsou-li pro to důvody zvláštního zřetele hodné, může soud rozhodnout, že škůdce nahradí škodu podle své účasti na škodlivém následku; nelze-li účast přesně určit, přihlédne se k míře pravděpodobnosti. Takto nelze rozhodnout, pokud se některý škůdce vědomě účastnil na způsobení škody jiným škůdcem nebo je podněcoval či podporoval nebo pokud lze připsat celou škodu každému škůdci, byť jednali nezávisle, nebo má-li škůdce hradit škodu způsobenou pomocníkem a vznikla-li povinnost k náhradě také pomocníkovi.
Kvalifikované (zpřísněné) podmínky u podmíněného zastavení trestního stíhání autor: JUDr. Jan Zůbek publikováno: 09.06.2016