Články

Pracovní poměr na dobu určitou bez omezení

autor: JUDr. Ladislav Jouza
publikováno: 12.12.2016

Mezi komplikovanější způsoby sjednávání pracovněprávního vztahu patří pracovní poměr na dobu určitou (termínovaný pracovní poměr). V advokátní praxi jsou časté problémy s jeho časovým vymezením, pokračováním v práci po uplynutí doby trvání, určení důvodů pro odchylnou právní úpravu, kdy může být tento pracovní poměr sjednáván bez časového omezení apod. Podívejme se na řešení těchto a podobných právních otázek.

Aktuální problémy týkající se pohledávek na výživném na dítě

autor: Mgr. Jaroslav Hobl
publikováno: 09.12.2016

Neplnění vyživovací povinnosti vůči dětem je v současnosti negativním celospolečenským fenoménem, projevujícím se v České republice již řadu let. V drtivé většině případů se jedná o projev liknavého, nezodpovědného a především úmyslného jednání povinné osoby, která při absenci vnitřního morálního závazku vůči dítěti a za užití všech legálních prostředků práva, počítá s tím, že vymáhání dlužného výživného nebude oprávněnými osobami, respektive jejich zákonnými zástupci, využito a tím se tak úspěšně bude moci dlouhodobě vyhýbat soudem stanovené povinnosti. Problematika neplacení výživného je natolik aktuální, že v současné době byl předložen Ministerstvem práce a sociálních věcí tzv. zákon o zálohovém výživném, který by přenesl problém vymáhání z oprávněných rodičů na stát.

Agresivní obchodní praktiky a německá praxe

autor: prof. Dr. Jörg Fritzsche
publikováno: 18.11.2016

Směrnice 2005/29/ES plně harmonizovala úpravu nekalých obchodních praktik podniků vůči spotřebitelům na vnitřním trhu (srov. čl. 4 ve smyslu čl. 3 odst. 5 směrnice). Německý zákonodárce schválil teprve uprostřed roku 2004 nový zákon o nekalé soutěži a chtěl obsah směrnice transponovat do tohoto zákona jeho první novelou v roce 2008, a to co možná v nejkratší formě. Ve výsledku však zaostal při implementaci ve srovnání s textem směrnice, a tak musel být zákon o nekalé soutěži aplikován v části týkající se spotřebitelů na základě nepřímého účinku směrnice, tedy v souladu se směrnicí.

Přijímání vkladů bez licence

autor: doc. JUDr. Petr Liška, Ph.D., LL.M.
publikováno: 16.11.2016

Ustanovení § 2 zákona o bankách říká, že:
1) Bez licence nesmí nikdo přijímat vklady od veřejnosti, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.
2) Za přijímání vkladů se považuje též soustavné vydávání dluhopisů a jiných srovnatelných cenných papírů, pokud
a) představuje jedinou nebo jednu z hlavních činností emitenta,
b) předmětem podnikatelské činnosti emitenta je poskytování úvěrů, nebo
c) předmětem podnikatelské činnosti emitenta je některá z činností uvedených v § 1 odst. 3