Články
K rozhodčímu řízení před Rozhodčím soudem při HK ČR a AK ČR
autor: prof. JUDr. Karel Marek, CSc. publikováno: 08.10.2018
exkluzivně Článek pojednává o obsahu Řádu Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky.
Mechanismus řešení sporů mezi investorem a státem (ISDS)
autor: Vladimír Balaš, Pavel Šturma publikováno: 05.10.2018
exkluzivně
Vybrané projevy ochrany „slabší strany“ z pohledu civilního práva procesního
autor: Mgr. Markéta Šlejharová publikováno: 30.09.2018
V souvislosti s „novým“ občanským zákoníkem je často skloňována ochrana slabší strany, která je jednou ze základních zásad soukromého práva. Na rozdíl od hmotněprávní úpravy však nelze v procesněprávních vztazích hovořit o zvýhodňování slabší strany na úkor silnější strany, neboť se jedná spíše o jakési „dorovnání“ jejího slabšího procesního postavení. Tento článek se zaměřuje na vybrané projevy zásady ochrany slabší strany v civilním soudním řízení, jehož účelem je poskytování ochrany porušeným nebo ohroženým subjektivním soukromým právům.
Mimořádné snížení výměry pokuty v přestupkovém právu
autor: Mgr. Nikola Jílková publikováno: 29.09.2018
Právní úprava správních deliktů zaznamenala v posledním roce velké změny, zejména nabytím účinnosti zák. č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich (dále též „přest. zák.“ či „přestupkový zákon“). Zákonodárce tímto zákonem reagoval na dlouhodobě problematickou situaci zejména v otázce absence potřebné právní úpravy správních deliktů právnických a podnikajících fyzických osob, která především po stránce hmotněprávní byla v mnoha případech zcela nedostatečná. Tento stav byl o to vážnější, neboť správní orgány ukládající správní sankce disponují často nástroji umožňujícími intenzivní zásah do subjektivních práv jednotlivce, zejména v podobě pokut, jež v zákonech dosahují i mnohamilionové horní hranice sazby.
Etika v právu pohledem účastníka řízení
autor: Mgr. Marie Voříšková publikováno: 24.09.2018
exkluzivně Příspěvek pro konferenci o aktuálních otázkách české a slovenské advokacie konané v Luhačovicích 21. září 2018.
The 100-Year Evolution of the Legal Profession in Ukraine in More Detail
autor: prof. JUDr. Yaroslav Lazur, DrSc publikováno: 24.09.2018
exkluzivně At certain stages of civilizational development, resolving various conflicts, disputes and disagreements that accompany the whole history of mankind results in involving individuals who specialize in the representation of third party interests. This representation is referred to as practice of law. While some elements of these professional activities date back to Ancient Greece and Ancient Rome, the bar as an institution is a relatively new phenomenon in Ukraine that started to grow rapidly in the middle of the 19th century.
Ženská stopa v české advokacii
autor: JUDr. Daniela Kovářová publikováno: 24.09.2018
exkluzivně Příspěvek pro konferenci o dějinách advokacie v Luhačovicích, 21. září 2018.
K chybějící právní úpravě tzv. prostorového odposlechu v trestním řádu
autor: prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc. publikováno: 22.09.2018
Jedním z nedostatků platného a účinného trestního řádu je okolnost, že výslovně neupravuje provádění tzv. prostorového odposlechu (utajené získávání informací pomocí speciálních, pro tyto účely sestrojených technických prostředků a zařízení zaznamenávajících obraz, zvuk, přesný pohyb i činnost sledovaných osob v reálném čase a prostoru), rozhodování o možnosti jej provádět, ani podmínky pro využití záznamu o odposlechu jako důkazu v trestním řízení. Termín „prostorový odposlech“ dokonce trestní řád na žádném ze svých míst nedefinuje a ponechává toto vymezení nauce a právní praxi. Autor článku považuje tuto situaci za závažný nedostatek trestního řádu, pléduje za výslovné zakotvení prostorového odposlechu do trestního řádu a formuluje podmínky budoucí právní úpravy.