Ceny Pro bono & CSR 2018 dostali právníci, kteří pomáhají nemocným dětem i matkám v nouzi


publikováno: 18.10.2018

Laureáti ocenění PRO BONO CSR 2018 - zleva Pwc Legal (převzal Milan Fric), Veronika Válová, Zuzana Čeňková, Martina Slaninová a Bříza Trubač (převzal Ondřej Trubač)Výjimečné právnické projekty, samostatné právníky či týmy právníků anebo právnické firmy nominovala už potřetí veřejnost na webových stránkách odborného časopisu Právní rádce. Do užších nominací se dostalo devět projektů, které posuzovala odborná porota a následně vybrala pět laureátů ceny Pro bono & CSR 2018.

Dvě z letošních oceněných, právničky Martina Slaninová a Veronika Válová, se samy nabídly s pomocí organizacím, které by bez jejich zapojení nemohly úspěšně fungovat. Martina intenzivně pomáhá organizaci Zlatá rybka, jejímž cílem je plnit přání vážně nemocným dětem. "Rybce se před třemi lety nabídla s pomocí při nastavení pravidel fungování organizace a při přípravě dokumentů, které používá v kontaktu s lékaři a klienty. Od té doby je nedílnou součástí týmu podporovatelů," řekla ředitelka organizace Karin Pospíšilová.

Právě to ocenil například předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. "Podpora rodin, v nichž žijí těžce nemocní lidé, a v tomto případě dokonce přímo děti, by měla být vždy jednou z hlavních společenských priorit. Jsem si vědom, jak mnohdy složité je poskytování takto definovaných mnohačetných forem pomoci po právní stránce. Proto oceňuji přístup nominované advokátky, která nastavila přehledná, a podle mého také propracovaná, pravidla fungování Zlaté rybky. A neskončila jen u nich," řekl Šámal. 

Veronika Válová se zase ujala pomoci neziskovému spolku Fandi mámám, který pomáhá matkám samoživitelkám. "Pomáhá nám i přes to, že se pracovně jinak věnuje úplně jiné oblasti práva ve finančním sektoru. Bez její podpory by dobročinný projekt dvou nadšených žen zřejmě již nefungoval," řekla spoluzakladatelka spolku Petra Pšeničná.

"U Veroniky je ocenění hodné jednak to, že se právnička sama nabídla, a jednak to, že jde o podporu širší než jen samotnou "legalizaci" dobrovolnictví do formy spolku," řekl jeden z letošních porotců, advokát Adam Rakovský.

Další dva letošní výherci, advokátka Zuzana Čeňková a právníci z kanceláře PwC Legal pomáhají ve zdravotnickém segmentu.

Zuzanu Čeňkovou nezastavily ani mateřské povinnosti v pravidelné a hlavně komplexní právní pomoci začínající neziskové organizaci Loono, kde samostatně vede celou právní agendu. Loono tvoří tým mladých lékařů, studentů lékařských fakult a jiných nadšenců, kteří společně ukazují, že na zdraví záleží, a nabádají muže a ženy k důsledné prevenci onkologických onemocnění a kardiovaskulárních chorob. "I z vlastní osobní zkušenosti vím, jak je důležité nezanedbávat zdravotní prevenci. Díky této neziskové organizaci se podařilo včas odhalit rakovinu nejméně 42 lidem a jejími školeními prošlo na 35 tisíc lidí. Takto široký záběr si vyžaduje opravdu kvalitní a takřka každodenní právní pomoc. Proto je na místě ocenit přístup nominované advokátky," řekl Pavel Šámal.

"Příběh považuji za inspirativní i proto, že ukazuje cestu, jak ještě v průběhu studia zapojit desítky, respektive stovky, budoucích lékařů do týmu pomáhajícího lidem. Právní servis pro neziskovou organizaci Loono jistě není jednoduchý a bude jistě i právně a časově náročný, nadto právnička sama je na mateřské dovolené," dodal další z porotců, předseda ústavně-právního výboru Senátu Miroslav Antl.

Advokáti z PwC Legal zase dlouhodobě poskytují pro bono právní služby v oblasti zdravotnického práva za ceny odpovídající pouze provozním nákladům. Rozsah takové pomoci je enormní, za poslední rok se jednalo o 600 hodin práce právníků.

I díky jejich úsilí se podařilo pro řadu pacientů vyhrát soudní spory se zdravotními pojišťovnami, které jim nechtěly proplácet léky. Jde třeba o osmiletou Elišku, která trpí vážnou metabolickou chorobou vyžadující přísnou dietu, anebo Boženku, která od narození trpí spinální svalovou atrofií. "Velmi oceňuji odvahu pustit se do sporu s takovými protivníky, jako jsou zdravotní pojišťovny, a to navíc v režimu "pro bono". Ač zdraví nelze penězi vyvážit, tak právě zde se bez nich obejít nelze. Advokátní kancelář tak pomáhá zvyšovat kvalitu života mnoha lidí, kteří by do takovéhoto sporu z finančních důvodů sami nikdy jít nemohli," zhodnotil hlasování poroty prezident Notářské komory Radim Neubauer.

Poslední z letošních výherců, advokátní kancelář Bříza & Trubač, se rozhodla nad rámec běžných pro bono činností věnovat svůj čas a pomoc mladým lidem odcházejícím z dětských domovů či matkám z azylových domů, vstupujícím na trh práce, a to prostřednictvím příručky "To dáš" pro projekt Nadace Terezy Maxové dětem. Právníci také připravili bezplatnou on-line právní poradnu pro klienty projektu.

------------------------
Ocenění Pro bono & CSR 2018

Výjimečné právnické projekty, samostatné právníky či týmy právníků anebo právnické firmy nominovala veřejnost na webových stránkách odborného časopisu Právní rádce.

Do užších nominací se dostalo devět projektů, které posuzovala odborná porota.

V ní zasedli například předseda Nejvyššího soudu, ministr zdravotnictví, předsedové ústavně-právních výborů Poslanecké sněmovny a Senátu, zástupci notářů, soudců, podnikových právníků či advokátů. Vyhlášení vítězů proběhlo na galavečeru v Grand Hotelu Bohemia v Praze.

 

Zdroj: Hospodářské noviny, Právní rádce.